Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

30 Mayıs 2013, Perşembe 13:29

Sağlık Bakanlığı ilaç denetimini artıracak

Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, ilaç denetimlerinin daha etkili yapılması için harekete geçti. Bakanlık, inceleme yapacak profesyonel denetçi sayısını artıracak. Buna göre, ilaç denetimlerinin daha etkili yapılması için “Sağlık Denetçi Yardımcıları” alınacak.

İlaç denetimlerinin daha etkili ve hızlı yapılması için harekete geçen Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, başta ilaç olmak üzere ilgili alanlarda inceleme yapacak profesyonel denetçi sayısını artırıyor.

Buna göre, sağlık denetçileri, denetimi altındaki kişi, kurum ve kuruluşların mevzuata göre her türlü faaliyet, hesap ve işlemlerinin denetim, inceleme ve soruşturmasını yapmak ve görev yaptıkları esnada mevzuatın uygulanması ile ilgili hususlarda rehberlik edecek. Performans denetimi ile performans ölçme ve değerlendirmesi yapacak; denetimini yaptıkları işlerde, yanlış ve eksiklikleri, mevzuata uymayan işleri tespit ederek, bunların düzeltilme ve tamamlanması, işlerin daha iyi yürümesi ve görevlilerin çalışmalarından daha fazla verim alınması için gerekli gördükleri tedbirleri Kuruma bildirecek.

Sağlık denetçiliğine, yardımcı olarak girilecek. Sağlık denetçi yardımcılığına atanabilmek için yapılacak giriş sınavını kazanmak şart olacak. Giriş sınavı, yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamadan oluşacak. Yazılı sınav, Kurumca yapılacak ve sınavda başarı gösterenler sözlü sınava çağrılacak.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Yüksek dozdaki ağrı kesiciler kalp krizi nedeni

Yüksek dozda alınan yaygın ağrı kesicilerin kalp krizi riskini arttırdığı bildirildi. Oxford Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, uzun süreli ibuprofen veya diklofenak...

Kapat