Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

28 Ekim 2013, Pazartesi 10:49

Sağlık Bakanlığı iki sahte doktoru tespit etti

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, son 11 yılda 2 sahte doktor tespit edildiğini ve görevlerine son verildiğini söyledi.

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri’nin ‘sahte sağlık personeline’ ilişkin soru önergesine çarpıcı yanıtlar verdi.

T24’un haberine göre; Müezzinoğlu, kurum ismi vermeden son 11 yılda 2 sahte doktor tespit edildiğini  ve bu tespitle görevlerine hemen son verildiğini  açıkladı.

Mahkemelerden ağır cezalar

İki sahte doktor hakkında  savcılıklara suç duyurusunda bulunulduğuna dikkat çeken Bakan, mahkemenin bu kişilerden birine 5 yıl hapis cezası ve 245 bin 360 lira para cezası verdiğini açıkladı. Diğer sahte doktora ise, çalıştığı sürece boyunca aldığı ücretler için icra takibi başlatıldı. Mahkeme ayrıca, resmi belgede sahtecilik ile  1219 sayılı kanuna aykırılıktan 1 yıl 8 ay hapis ve 160 TL para cezası verdi. Mahkeme, aynı kişiyi bir de dolandırıcılıktan 2 yıl 6 ay hapis cezasına hükmetti.

‘Sahte doktorlardan ölen ya da sakat kalan yok’

Bakan, “2002-2013  arasında sahte doktor veya hamşire müdahalesi nedeniyle yaşalını kaybeden ya da sakat akalan hasta bildirimi bulunmamaktadır” bilgisini  verdi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Tıp dünyasında antibiyotik paniği yaşıyor

İngiliz Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi bakterilerin antibiyotiğe dirençli hale gelmesinin tıp dünyasını paniklettiğini açıkladı. Tıp dünyasında büyük bir antibiyotik...

Kapat