Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

23 Eylül 2011, Cuma 13:59

Sağlık Bakanlığı iki farklı ürünün bazı partilerinin geri çekilmesine karar verdi

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık genel Müdürlüğü (İEGM) resmi web sitesinde yayınladığı duyurular ile “Polifleks Laktatlı Ringer I.V. İnf. İçin Çöz. 1000 mL” ve “Zoprol Mikropellet Kapsül” adlı ürünlerin çeşitli partilerine ait numunelerde yapılan inceleme ve analiz sonuçlarına göre numunelerin uygun bulunmadığını ve geri çekme işlemi uygulandığını bildirdi.

IEGM internet sitesinde “Polifleks Laktatlı Ringer I.V. İnf. İçin Çöz. 1000 mL” adlı ürün için;

“Polifleks Laktatlı Ringer I.V. İnfüzyon İçin Çözelti 1000 mL Torba” isimli müstahzarın, PE-1107047-1 (SKT:07.2013) seri numaralısında yapılan inceleme ve analiz sonuçlarına göre numunenin uygun bulunmadığı bildirilmiştir.

Bu nedenle; “Polifleks Laktatlı Ringer I.V. İnfüzyon İçin Çözelti 1000 ml Torba” isimli müstahzarın söz konusu serisine; 15 Ağustos 1986 tarih ve 19196 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Farmasötik ve Tıbbi Müstahzar, Madde, Malzeme ve Terkipleri ile Bitkisel Preparatların Geri Çekilmesi ve Toplatılması Hakkında Yönetmelik”e göre 2. sınıf B seviyesinde (eczane, ecza deposu, hastane, v.b.) geri çekme işlemi uygulanmış ve gereğinin yapılması ilgili firmaya duyurulmuştur.

ve “Zoprol Mikropellet Kapsül” adlı ürün için;

“Zoprol 30mg Mikropellet Kapsül” adlı müstahzarın 0544 (SKT:08.2012) seri numaralısına ait numunenin yapılan inceleme ve analizleri sonucu düzenlenen raporda uygun bulunmadığı bildirilmiştir.

Bu nedenle; “Zoprol 30mg Mikropellet Kapsül” adlı müstahzarın 0544 (SKT:08.2012) seri numaralısına “Farmasötik ve Tıbbi Müstahzar, Madde, Malzeme ve Terkipleri ile Bitkisel Preparatların Geri Çekilmesi ve Toplatılması Hakkında Yönetmelik”e göre 2. sınıf B seviyesinde (eczane, ecza deposu, hastane vb.) geri çekme işlemi uygulanmıştır.

duyurularına yer verildi.

Duyuruların detaylarına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kronik yorgunluk sendromu için önerilen virüs teorisi güvenilirliğini yitiriyor

Science'de yayınlanan ve kronik yorgunluk sendromlu hastaların 3'te 2'sinin kanında XMRV adlı virüsün tespit edildiğini duyuran makale, sonuçların tekrarlanamaması nedeniyle...

Kapat