Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

23 Eylül 2011, Cuma 13:32

Kronik yorgunluk sendromu için önerilen virüs teorisi güvenilirliğini yitiriyor

2009 yılında yayınlanan ve bugüne kadar nedeni tam olarak anlaşılamamış olan kronik yorgunluk sendromunu farelerde görülen bir virüs olan XMRV ile ilişkilendiren makalenin güvenilirliği birçok araştırmacıya göre sorgulanması gereken bir konu.

Söz konusu araştırma makalesinin yayınlandığı bilimsel dergi olan Scince’ın çevrimiçi sürümünde bugün (23.09.2011) yer verilen editoryalde, bir düzineden daha çok laboratuarın 2009 yılında gerçekleştirilen araştırmada elde edildiği iddia edilen sonuçları bugüne kadar tekrarlayamadıkları belirtildi. Editoryalde ayrıca, araştırmada şüphelerin üzerine yoğunlaştırıldığı virüsün kan bağış sistemine girişi ile toplumdaki tüm bireylerin sağlığını tehdit edebilecek olması nedeniyle, ortaya atılan sorunun cevabını bulmak için araştırmanın yayınlandığı tarihten bugüne milyonlarca doların da harcandığına dikkat çekiliyor.

Science’da yer verilen editoryalde, 9 farklı araştırma laboratuarının katılığı ve dergini çevrimiçi sürümünde dün (22.09.2011) yayınlanan bir çalışmada da incelenen kan örneklerinde ne XMRV’ye ne de bu virüs ile genetik yakınlığı olan diğer virüs türlerine rastlanamadığı belirtiliyor. Science, güncel veriler ışığında ve 2009 yılında yayınlanan orijinal çalışmaya katılan laboratuarların birisinde örneklerde kontaminasyon meydana geldiğinin anlaşılması nedeniyle kronik yorgunluk sedromunu XMRV ile ilişkilendiren sonuçların kısmen geri çekilmesinin karara bağlandığını vurguluyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Incivo (telaprevir) EMA’dan pazarlama ruhsatı aldı

Vertex tarafından geliştirilen ve AB ülkelerinde Janssen tarafından Incivo ticari adı ile pazarlanacak olan yeni nesil Hepatit C tedavisi telaprevir...

Kapat