Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

22 Eylül 2011, Perşembe 20:13

Incivo (telaprevir) EMA’dan pazarlama ruhsatı aldı

Vertex Pharmaceuticals tarafından geliştirilen ve AB ülkelerinde Janssen tarafından Incivo ticari adı ile pazarlanacak olan yeni nesil Hepatit C tedavisi telaprevir, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) İnsan Kullanımına Yönelik Tıp Ürünleri Kurulu’nun (CHMP) 18-21 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirdiği panelden olumlu görüş almıştı. Telaprevir, geçtiğimiz Salı günü (20.09.2011) kronik hepatit C virüsünün (HCV) en yaygın formu genotip 1’in tedavisi için EMA’dan pazarlama ruhsatını aldı. Telaprevir FDA onayını geçtiğimiz Mayıs ayının sonunda almıştı.

Ribavirin ve pegile-interferon’dan oluşan mevcut ikili tedavinin 48 hafta boyunca kullanılması gerekiyor ve bu sürenin sonunda elde edilebilen başarı oranları yüzde 50’nin altında seyrediyor. 3. faz çalışmalarından elde edilen sonuç ise Incivek’in (telaprevir), mevcut ikili tedavi ile birlikte kullanıldığında, başarı oranını yüzde 79’a çıkarmakla kalmayıp aynı zamanda tedavi süresini de yüzde 50 oranında azaltarak 24 haftaya indirebildiğini gösteriyor.

Janssen tarafından yapılan basın açıklamasında telaprevir geliştirme takım lideri Ramon Polo;

“Avrupa Birliği’nin telaprevir’e onay vermiş olması nedeniyle mutluyuz ve HCV için eski standart tedavi ile kıyaslandığında önemli ölçüde gelişmiş yeni tedavi seçeneğini artık hastalara sunabiliriz.”

ifadesini kullanıyor. Polo sözlerine daha sonra,

“Telaprevir Janssen şirketlerinin, HIV/AIDS, tüberküloz, ciddi enfeksiyonlar ve şimdi de HCV’yi içerisine alarak genişleyen, tedavi çıktılarını iyileştirerek yeniden tanımlayan, enfeksiyöz hastalıklar portföyünde bir dönüm noktasını oluşturuyor.”

şeklinde devam ediyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Roche, Yunanistan’a ilaç sevkiyatını durdurdu

Roche, ekonomik kriz nedeni ile kendisine olan borçlarını ödeyemeyen Yunan devlet hastanelerine ilaç göndermeyi durdurdu. Firma, benzer tavır sergileyen diğer...

Kapat