Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

22 Eylül 2011, Perşembe 19:34

Roche, Yunanistan’a ilaç sevkiyatını durdurdu

Roche, ekonomik kriz nedeni ile kendisine olan borçlarını ödeyemeyen Yunan devlet hastanelerine ilaç göndermeyi durdurdu. Firma, benzer tavır sergileyen diğer ülkelerde de aynı uygulamayı hayata geçirebileceğini belirtti.

WSJ’ye konuşan CEO Dr. Severin Schwan Yunanistan’da kimi devlet hastanelerinin firmaya olan borçlarını 3 yıldır ödeyemediğini belirterek, ülkedeki devlet hastaneleri ile yürütülen ticari faaliyetlerin artık sürdürülebilir olmayan bir noktaya geldiğini belirtti. Ülkede faturalarını zamanında ödeyen eczanelere dağıtımın devam ettiğini belirten Dr. Shwan’ın açıklamalarına göre, Yunanistan’da yaşayan hastalar ihtiyaç duydukları ilaçları eczaneler kanalı ile temin ederek tedavilerini sürdürdükleri hastanede ilaçların uygulamalarını sağlayabiliyorlar.

Roche CEO Dr. Severin SchwanHaberde Dr. Shwan, benzer uygulamaya krize doğru ilerleyen İspanya’da da geçilebileceğini belirtiyor ve İtalya ve Portekiz’de de borçlarını ödemekte zorlanan bazı devlet hastanelerinin bulunduğuna dikkat çekiyor. WSJ’nin haberine göre Roche, Yunanistan’a ilaç sevkiyatını durduran ilk firma değil. Daha önce Novo Nordisk’te, ürünlerinin fiyatlarında yüzde 25 kesinti uygulayacağını açıklayan ülkeye bazı insülin markalarını göndermekten vazgeçtiğini açıklamıştı. Firma daha sonra, Yunanistan’ın kesinti politikasında geri adım atması üzerine, ürünlerini göndermeye devam etmişti.

PharmExec’e göre, Yunanistan ilaç firmalarına ödemeler karşılığında devlet tahvili öneriyor fakat, Bloomberg’in önümüzdeki beş yıl içerisinde iflas etme olasılığını yüzde 98 olarak tahmin ettiği ülkenin tahvilleri de firmalar için yeterli güveni sağlayamıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye Alzheimer Derneği “21 Eylül Dünya Alzheimer Günü”nde hastalığa dikkat çekti

Türkiye Alzheimer Derneği, toplumu bilinçlendirmek amacıyla 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü'nde Şişli Alzheimer Gündüz Yaşam Evi'nde bir basın toplantısı düzenledi.

Kapat