Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

21 Eylül 2011, Çarşamba 20:26

Türkiye Alzheimer Derneği “21 Eylül Dünya Alzheimer Günü”nde hastalığa dikkat çekti

Alzheimer hastalığına dikkat çekmek ve toplumu hastalık konusunda bilinçlendirmek amacıyla çeşitli projelere imza atan Türkiye Alzheimer Derneği 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü vesilesiyle bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantı, Türkiye Alzheimer Derneği başkanı Prof. Dr. Murat Emre, başkan yardımcısı Prof. Dr. Işın Baral Kulaksızoğlu ve Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Kahraman Eroğlu’nun katılımıyla Türkiye Alzheimer Derneği’nin Şişli Belediyesi iş birliğiyle Okmeydanı’nda açtığı Alzheimer Gündüz Yaşam Evi"nde gerçekleşti. Alzheimer hakkında bilgilendirmeler yapılarak hastalığın ciddiyetine, yaşlanan nüfusa paralel olarak toplumda artışına ve erken teşhisin önemine dikkat çekilen toplantıda Prof. Dr. Murat Emre hastalıkla ilgili gelişmelere de değindi.

Türkiye Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Emre toplantı sırasında yaptığı konuşmada,

"Ülkemiz nüfusunun giderek yaşlanmasıyla yaşlılığın en sık hastalıklarından Alzheimer Hastalığı’nın önemi giderek artıyor. Türkiye’de yaklaşık olarak 400 bin Alzheimer hastasının olduğu tahmin ediliyor. Erken teşhisin büyük bir önem taşıdığı hastalıkla ilgili halkı bilgilendirmenin ve gelişmelerin duyurulmasının son derece önemli olduğunu düşünüyoruz"

dedi. Alzheimer hastalarının hayatlarını kolaylaştırmak, sosyalleşmelerini sağlamak ve hasta yakınlarına yardımcı olmak amacıyla Şişli Belediyesi işbirliğiyle "Alzheimer Gündüz Yaşam Evi"ni kurduklarını ve hizmete açtıklarını söyleyen Prof. Dr. Murat Emre,

"Derneği kurduğumuz ilk günden beri Alzheimer hastalarının yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlıyoruz. Hastalığın toplumdaki bilinirliğinin arttırılması için birçok proje gerçekleştiriyoruz. Novartis ve Ali Poyrazoğlu ile birlikte hayata geçirdiğimiz ‘Bir Gün Alzheimer Olursam’ ve ‘Alzheimer Sahnede’ gibi çok önemli ve dikkat çekici projelerin yanı sıra düzenlediğimiz eğitim ve etkinliklerle de toplumu bilgilendirmeyi amaçlıyoruz"

şeklinde konuştu.

Alzheimer Derneği Basın Toplantısı

Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Kahraman Eroğlu ise bakımevlerinin önemine değindi. Alzheimer hastalarının günlük ihtiyaçlarını ve bakımlarını üstlenecek merkezlere büyük bir ihtiyaç olduğunu belirten Eroğlu, Alzheimer Derneği ile birlikte açmış oldukları "Şişli Alzheimer Bakımevi"nin bu ihtiyacı karşılamak konusunda önemli bir adım olduğunu belirterek bu tarz yerlerin çoğaltılması için çalışmaların sürdürüleceğini kaydetti.

Türkiye Alzheimer Derneği, Novartis ilaç firması ve Ali Poyrazoğlu işbirliğiyle Nisan ayında hayata geçirilen "Alzheimer Sahnede" projesinin final oyunu ise 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü vesilesiyle Kozzy Alışveriş ve Kültür Merkezi Gazenfer Özcan Sahnesi’nde oynandı.

Türkiye Alzheimer Derneği, hasta yakınlarına destek olmak amacıyla evde bakım, hasta yakını eğitimleri, sertifikalı hasta bakıcı kursu ve çay saatleri gibi birçok etkinlik düzenliyor. Ayrıca hastalıkla ilgili bilinmeyenlerin duyurulması amacıyla Türkiye’de bir ilk olarak Ulusal Alzheimer Kongresi’ni düzenliyor. Her yıl projelerine bir yenisini ekleyen Dernek, Alzheimer hastalarının ve hasta yakınlarının yaşam kalitelerini yükseltmeyi ve hastalıkla ilgili farkındalık yaratmayı amaçlıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Oğuz Akandil, Pfizer Türkiye’de Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı oldu

Oğuz Akandil, Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak Pfizer Türkiye'nin Üst Yönetim Ekibine katıldı.

Kapat