Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

23 Temmuz 2014, Çarşamba 13:52

Saf kafein tozu ölüm sebebi

ABD’de bir gencin ölümüne yol açan saf kafein tozu için uzmanlar uyardı: “Bir çay kaşığı saf kafein tozu, 25 kupa kahveye eşdeğer kafein içeriyor.

ABD’nin Ohio eyaletinde 18 yaşındaki Logan Stiner isimli bir gencin, saf kafein tozu nedeniyle ölmesi üzerine, ülkede gözler yasal olarak satışı yapılan kafein tozuna yöneldi. Gıda ve İlaç Dairesi, (FDA) aşırı kullanımı durumunda ölüme yol açan saf kafein tozunun internet üzerinden satışının engellenmesi konusunda tüketicileri uyardı. Bir çay kaşığı saf kafein tozunun 25 kupa kahveye eşdeğer miktarda kafein içerdiğini belirten uzmanlar, bu miktarda kafeinin insan vücudu üzerindeki etkilerinin çok büyük olacağını belirtiyor. İnsan vücudundaki yıkıcı etkilerinin büyüklüğü henüz tam olarak ölçülemeyen ve halen araştırılan saf kafein tozunun kullanımının düzenli hale getirilmesi, yani bağımlılık yapması durumunda ise sonuçlar korkunç. 

Özellikle gençlerin kullandığı ve uyarıcı etkisi olduğu bilinen bu ürün, genellikle bir besin takviyesi olarak pazarlanıyor. Çay veya kola içerisinde de kullanılan bu maddenin, sinirlilik ve titreme gibi etkileri var ancak miktarı çok düşük olduğundan dolayı etkileri çok ciddi olmuyor. Alınan kafein tozunun güvenli miktarı ile öldürücü etkiye sahip miktarı arasında çok küçük bir fark olduğunu belirtiliyor. Kullanımı tehlikeli olduğu için ülkedeki marketlerde satışı yapılmayan ürün, internet üzerinden yasal olarak kolayca satın alınabiliyor. 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Göz lazer merkezlerine yeni düzenleme geliyor

Göz bozukluğunun tedavi edildiği ekzimer lazer merkezlerinin sahip olması gereken fiziki şartlar yeniden belirlendi. Göz lazer merkezlerinin sahip olması gereken...

Kapat