Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

23 Temmuz 2014, Çarşamba 13:29

Göz lazer merkezlerine yeni düzenleme geliyor

Göz bozukluğunun tedavi edildiği ekzimer lazer merkezlerinin sahip olması gereken fiziki şartlar yeniden belirlendi.

Göz lazer merkezlerinin sahip olması gereken fiziki standartları yeniden belirleyen Sağlık Bakanlığı, bu tür operasyonların yapıldığı ayrı bir oda, yıkanma bölümü, hazırlık ve gözlem odası gibi birimler bulunması şartı getirdi ve bir yıl süre tanıdı.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yayınlanan, ekzimer göz lazer  merkezlerinin sahip olması gereken fiziki standartlar ve tıbbi donanımla ilgili genelgeye göre, bu merkezlerde bazı bölümlerin bulunması zorunlu oldu.

Buna göre lokal anesteziyle müdahale uygulanan ekzimer lazer odası, müdahale öncesinde kişisel sterilizasyon yapılabilecek yıkanma bölümü, cerrahi müdahale öncesi ve sonrası dinlenilebilecek hazırlık ve gözlem odası ve yarı steril alanlar bulunacak.

Bu merkezlerde bulundurulması gereken asgari tıbbi donanım ve araç gereç listesini de belirleyen Bakanlık, en geç bir yıl içerisinde belirtilen fiziki standartların sağlanması gerektiğini bildirdi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
DNA analizi yapabilen telefon geliyor

Teknoloji dünyası ilginç buluşlarla gelişiyor. Parmak izi taramasıyla kendinizi güvende hissetmiyorsanız DNA analizi yapabilen telefona ne dersiniz? Akıllı telefonların geleceği...

Kapat