Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

11 Eylül 2013, Çarşamba 09:45

Saatte 50 kişiyi öldüren hastalık

Dünyada yaygın olmasına rağmen en az tanınan ama çok fazla ölüme neden olan sepsisin sebebi antibiyotik kullanımı. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Yoğun Bakımlar Koordinatörü Dr. Kadir Doğruer; kanserden bile daha fazla ölüme neden olan sepsis hastalığıyla ilgili soruları yanıtladı:

Sepsis nedir?

Aşılar, antibiyotikler ve yoğun bakıma rağmen enfeksiyona bağlı ölümün birincil nedenidir.

Hastalığın görülme sıklığıyla nedir?

Çocukluk çağında yıllık ölümlerin yüzde 60-80’ine karşılık gelir. Her saat yaklaşık 50 insan sepsis nedeniyle ölüyor. Dünyada, her yıl 20 – 30 milyon sepsis vakası meydana geliyor.

ANTİBİYOTİK KULLANIRKEN DİKKAT

Hastalık hangi nedenle oluyor?

Bazı tedavi yöntemleri ile sespsise neden olabiliriz. Buradaki en kritik nokta da antibiyotik kullanımı. Antibiyotik kullanımının bilinçsiz olmasıyla vücudumuz iyi savunma gösteremez

Teşhisi zor mu?

Evet zordur. Sepsis tanısı sıklıkla çok geç konuluyor. Çocuklarda, belirti ve bulgular belirsiz olabilir.

Hastalıktan ölümler doktor hatası olarak mı algılanıyor, neden?

‘Ben hastama çok iyi baktım, onda sepsis olamaz’ diye düşünebiliyor hekimler. Sepsis, sadece enfeksiyona bağlı olarak oluşmaz. Bir ameliyat sonrası sepsis gelişiyorsa bu ‘cerrahi bir suç’ değildir. Bunun arkasındaki neden, kalıtsal bir yapı da olabilir, kişinin bağışıklık sisteminin etkileri ya da yaşam şekli de olabilir.

Hangi önlemlerin hastalığın yayılma hızını azaltacağına inanılıyor?

Sepsis benzetme yerindeyse bir piyangodur. Ama bazı kişisel ve toplumsal önlemler alınabilir. Bağışıklık mekanizmamızı iyi korumamız gerekir. Bunun için de iyi beslenme ve temizlik, elleri iyi yıkamak çok önemlidir. Sağlıklı ve temiz içme suyu, gıda ürünleri tüketmek ve özellikle de tuvalet temizliğine dikkat etmek en basit uymamız gereken birkaç kuraldır. Toplumsal temizlik kurallarına uyulması gerekir. Ayrıca temiz doğum şartları, ameliyatlarda tıbbi temizlik kurallarına uyulması gerekir. Lokanta, pastane, fırın gibi işletmelere karşı sıkı denetim yapılmalıdır.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Hematolog sayısı yetersiz

Erişkinlerde yaklaşık 200 olan hematolog sayısının bine çıkması gerektiği; bu kapsamda alanın tercih edilmesi için cazip hale getirilmesi ve performans...

Kapat