Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

21 Ocak 2014, Salı 14:40

Rus bilimadamları kardio implant geliştirdi

Sibirya’nın Tomsk ve Novosibirsk kentlerinde çalışan bilimciler kardio implant geliştirdi. Tıp uzmanları Sibiryalı bilimcilerin geliştirdikleri kardio implantın yabancı uzmanların ürünü implanttan daha kolay tutulacağını,.maliyetinin 5 misli az olacağını söyliyor.

Titan ve nikelden yapılmış stant hastanın kalbine takılır.Rusya Bilimler Akademisi Sibirya Şubesi Madde ve Metal bilimi Enstitüsü görevlisi Lüdmila Meysner, bilimcilerin implantın silisyum kaplaması oluşturma teknolojisi geliştirdiklerini kaydederek şunları söyledi:

Yüksek biolojik bağdaşabilirlik asıl silisyum kaplamasıyla sağlanır. Silisyum canlı hücrelere,canlı maddeye elverir.

Dünyada bu tür implant tedavisi en çok bir yıl uygulanıyor. Ama implantlar şimdilik yalnız Rusya dışında üretiliyor. Rusya’nın Sesi’nde yer alan habere göre; Kalp implantları üreticisi şirket müdürü Andrey Kudriyaşov Rus bilimcilerine göre, geliştirdikleri implant yabancı şirketlerin ürünlerinden farklı olacak,dedi ve şöyl konuştu:

Rusya’da geliştirilmiş kalp implant Batı’da ürütilen implanttan 5 misli kadar ucuz. Batıda kalp implantın bedeli 30 bin doları aşıyor. Silisyum kaplaması sayesinde stentin doku ile kaplanması daha çabuk gidecek, iyileşme süreci daha hızlı giderek az komplikasyonlar verecek.

Sibiryalı bilimcilerin geliştirdikleri bu tedavi teknolojisi teknik deneyleri artık yapıldı. Şimdi kliniklerdeki deneyler yapılacak. Sibiryalı bilimcilerin geliştirdikleri efektif tıbbi sargılar ve pansıman maddeleri de Rusya’‘nın kliniklerinde geniş çapta kullanılıyor. Tıbbi sargılar üreticisi şirketin müdürü Natalya Kirillova bunun benzersiz sargı malzemeleri olduğunu kaydederek şunları söyledi:

Bu sargı malzemeleri zararlı mikropları yaradan çıkarır ve yara mikroplardan temizlenerek daha cabuk kapanır. Bu tıbbi sargılar, olumlu etkisi yüksek olduğu için kesik,trofik yaralılarının, yanıkların çabuk kapanmasını sağlıyor. Tıp uzmanlarına göre, üzerine antibiotiklerin etkileri olmayan hastalar için böyle tıbbi sargılara büyük ihtiyaç var.

Sözü geçen sargıları geliştirme çalışmaları 5 yıldan çok sürdü. İlk başta elle üretiliyordu. Şimdi seri halindeki üretimine başlandı. Hindistan ve Çin’de cerrahlar bu sargılara yüksek bir değer verdi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Novartis Tüketici Sağlığı Türkiye ve İsrail'e yeni Başkan
Novartis’in sanal hastaneleri artık daha hızlı ve pratik

Novartis’in, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek hayata geçirdiği Metabolizma Hastanesi ve Solunum Hastanesi projeleri yepyeni yüzleri ile hekimlerle buluştu. Solunum Hastanesi...

Kapat