Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

10 Ekim 2013, Perşembe 13:43

Ruh ve sinir hastalıkları hastaneleri kaldırıldı

Psikiyatri hastalarının toplumdan tecrit edilerek yatılı tedavi edildiği ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinin yerini Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri aldı.

Sağlık Bakanlığınca hayata geçirilen projeyle artık ağır ruh sağlığı problemi olan hastalar, “depo” olarak nitelendirilen yatılı ruh ve sinir hastalıkları hastaneleri yerine toplum temelli ruh sağlığı merkezlerinde takip edilmeye başlandı.

Dr. Nafiz Körez Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi sorumlusu psikiyatri uzmanı Dr. Demet Özen Yalçın, yeni modelle ilgili bilgi verdi.

Yalçın, sürekli tedaviye ihtiyaç duyan şizofreni ve bipolar bozukluk gibi psikiyatri hastalarının tedavilerinin, takiplerinin yapılması, bakım ve ihtiyaçlarının giderilmesi ve rehabilite edilmesi için açılan TRSM’lerin hastanelere bağlı birimler olarak faaliyet gösterdiğini belirtti.

TRSM’lerde birer psikiyatrist, psikolog ve sosyal hizmet uzmanı ile hemşirelerin çalıştığını anlatan Yalçın, “Bu merkezlerin amacı hastaların ayaktan takibini sağlamak. Buraya hastalar sabah gelip akşam gider, gün içinde çeşitli aktivitelerde bulunur. Halk eğitim merkezleriyle kurslarımız var. Resim, müzik, takı ve el sanatları kursları veriliyor. Böylece hastaların sosyal yaşam becerileri artıyor” diye konuştu.

Yatılı ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinin artık “akut” yataklı hastaneler haline geldiğini kaydeden Yalçın, “Hastanın yatması gereken depo hastane modelinden toplum temelli sisteme geçtik. Burada hastalarımız hayata karışabildiği bir ortamda takip ve tedavi ediliyor” diye konuştu.

Evlere ziyaret

Merkeze her gün gidip gelemeyen hastaların gezici ekiplerce evlerine gidildiğini ifade eden Yalçın, bu hastaları birer psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve hemşirenin düzenli aralıklarla ziyaret ettiğini söyledi.

Dr. Yalçın, ülkede 81 ilde toplam 236 toplum ruh sağlığı merkezinin açılmasının planlanlandığını, bugüne kadar 56 ilde 75 TRSM kurulduğunu, bunlardan üçünün Ankara’da faaliyet gösterdiğini söyledi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sanofi’nin sosyal sorumluluk faaliyetleri iki global endekste yer aldı

Sanofi’nin Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) faaliyetleri iki global endekse girdi. Son yedi yıldır Dünya Dow Jones Sürdürülebilir Endeksi’ne (DJSI World)...

Kapat