Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Mart 2012, Salı 17:00

Romatoloji hastaları hayata fidanlarla kök saldılar

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilimdalı Başkanı Doç. Dr. Ahmet Mesut Onat, yaklaşık 550 hasta ve hasta yakınları ile 14 Mart Tıp Bayramı’nda bir araya gelerek, Gaziantep Bayraklı Tepe Mevkiinde 2000 adet daha fidan dikti. Böylece daha önce ki yıllarda ekilen fidanlarla toplamda 12.000 adet ağaç sayısına ulaşıldı.

Üniversite tarafından yayımlanan duyuruda, etkinliğin amaçları; hastalara sosyal bir farklılık sağlamak, romatolojik hastalıkların erken tanı ve tedavisine dikkat çekmek ve ülke yeşilliğine katkı sağlamak olarak sıralandı. Duyuruda, Tıp Fakültesi 1. sınıf öğrencilerinin de “Toplumsal Duyarlılık Projesi” kapsamında bu çalışma sayesinde daha hastane eğitimine geçmeden hastalarla diyalog kurdukları belirttildi.

Tamamen gönüllülük esasıyla oluşturulan Romatoloji Ormanı’nın sakatlık verici ve bazen hayatı tehdit eden iltihabi romatizmal hastalıklara erken teşhis konulması konusunda önemli bir organizasyon olduğunu söyleyen Doç. Dr. Onat, bu sayede hem toplumun hem de hekim camiasının dikkatini çekmeyi amaçladıklarını belirtti ve ağaçlandırma festivaliyle birlikte romatizma hastaları tarafından mini bir konserin de verileceğini kaydetti. Romatoloji bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Bünyamin Kısacık da uzun süreli hastalıklarda daha başarılı tedavi sonuçlarının elde edilebilmesi için hasta ve hekim ilişkisinin sinerji ve güven zemininde gelişebileceğini ve Romatoloji Ormanı projesi ile farklı bir sosyal projeye imza attıklarını belirtti.

Gaziantep'deki romatoloji hastaları ağaç dikti

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilimdalı tarafından 2011 yılında “Her Hastaya Bir Fidan, Her Fidanda Bir Yaşam” sloganıyla başlatılan, hastalarla birlikte ağaç dikme projesi bu yıl da “Her Hastadan bir fidan, her fidan gelecekte yeni bir yaşam” sloganıyla devam ediyor. Romatoloji ormanı bu yıl dikilecek 10.000 yeni fidan ile Gaziantep’in kurtuluşunda önemli bir yere sahip olan Şahinbey’in şehitliğinin yanındaki Bayraklı Tepe mevkiinde büyümeye devam ediyor.

Program planlayıcılarından Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilimdalı Başkanı Doç. Dr. Ahmet Mesut Onat, hastaları ile 14 Mart Tıp Bayramı gibi güzel bir günde bir araya gelerek, şehitliği ile bizleri onurlandıran Şahin Bey’in gölgesinde buluşmanın hazzını yaşadıklarını belirtti. Bu yıl ikincisini yaptıkları ağaçlandırma seferberliğine artık festival adını vereceklerini belirten Onat, 100.000 ağaç hedeflerine ulaşmak için projeyi her yıl daha da büyütme azminde olduklarını kaydetti. Geçen yıldan itibaren hastalar tarafından hayli beğeni toplayan bu çalışmanın, her zaman hastanede ve hastalık konusu etrafında toplanan insanımıza farklı bir sosyal ortamda buluşma imkânı sağladığını ifade etti.

Etkinlikler Abbott un koşulsuz katkılarıyla gerçekleştirildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
“Halk Sağlığı Hizmet Ödülü” Ayhan Şahenk Vakfına verildi

İstanbul Tabip Odası tarafından 14 Mart Tıp Haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen "Prof.Dr.Nusret Fişek Halk Sağlığı Hizmet Ödülü" Ayhan Şahenk Vakfı'na...

Kapat