Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Eylül 2011, Salı 13:12

Roche’tan temel eğitime yıldızlı destek

Henüz çözülmemiş sağlık sorunlarına odaklanan Roche, gerçekleştirdiği kapsamlı sosyal sorumluluk faaliyetleriyle toplum üzerinde sürdürülebilir bir etki yaratmayı amaçlıyor. 2009 ve 2010’da, üst üste iki yıl, Dow Jones endekslerinde sağlıkta “Süper Sektör Lideri” olarak değerlendirilen Roche, sürdürülebilirlik açısından sektörde dünyadaki bir numaralı şirket konumunda bulunuyor. Bu çerçevede UNICEF’in eğitim projelerine 2006’dan bu yana destek veren Roche Türkiye, bu katkısını “Stars of İstanbul” projesiyle sürdürüyor. UNICEF’in hedefine katkı sağlamak amacıyla 1 Eylül – 30 Kasım 2011 tarihleri arasında İstanbul’da sadece bir kez düzenlenecek olan açık hava sanat sergisinde, çarpıcı tasarımlara sahip yıldız heykeller, İstanbul’a renk katacak. Sergide yer alacak yıldız heykellerinden birini de, Roche adına ünlü ressam İsmail Acar yorumladı. Acar, İstanbul’un en eski sanat eserlerinden biri olan ve Sultanahmet Meydanı’nda bulunan ve günümüzde kaybolmaya yüz tutan Yılanlı Sütün’dan esinlenerek, Roche’un projedeki yıldızını renklendirdi. Roche’un yıldızı, üç ay boyunca İstanbullular’la Kanyon Alışveriş Merkezi’nde buluşacak ve daha sonra UNICEF yararına Sothebey’s tarafından düzenlenen müzayedede diğer yıldızlarla birlikte satışa sunulacak.

Ünlü Sanatçı İsmail Acar çalışmaya ilişkin şunları söylüyor:

“31 Yunan devletinin birleşip Persler’e karşı verdikleri bir savaşın anısına yapılan Yılanlı Sütun, hem Doğu Roma Bizans hem de Osmanlı İmparatorluğu döneminde önemli bir kültür ve estetik sembolü olarak şehrin en önemli noktasında yer almış, Cumhuriyet dönemine tüm yıpranmışlığına rağmen bir kültür değeri olarak taşınmıştır. Şehrin bana göre en önemli ve kaybolmaya yüz tutmuş eserlerinden biri olan, tamamı bronz bu anıt günümüzde her anlamda korumasızdır. Doğal ve insani tehditlere karşı bu eseri tekrar gündeme getirmekteki amacım, İstanbul’un kaybolmaya terk edilmiş en önemli eserlerinden birine sahip çıkarak İstanbul’un Yıldızları projesi kapsamında şehrimiz insanlarının da dikkatini çekmektir.”

Toplumun taleplerine çözüm üretmek için, altyapı, çevre ve eğitim odaklı birçok sosyal sorumluluk projesini gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını belirten Roche Kurumsal İlişkiler Direktörü Kamil Işıldak:

“Roche olarak, toplumların gelişmesindeki en önemli etken olan eğitime katkı sağlamayı çok önemsiyoruz ve bu amaçla UNICEF’in sağlık ve eğitim çalışmalarına uzun süredir ciddi katkılar sağlıyoruz. ‘Stars of İstanbul’ projesi de, bir yönüyle çocuklarımıza sağlam bir eğitim altyapısı sağlarken, diğer yanıyla da İstanbul’a sanat aracılığıyla renk ve coşku getirecek. Bu nedenle değerli sanatçımız İsmail Acar’ın yorumunu, İstanbullular’la paylaşmaktan dolayı çok mutluyuz. Roche, başta eğitim olmak üzere, toplumsal değer yaratan tüm çalışmalarına kararlılıkla devam edecek”

dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Yeni tüberküloz aşısı ile hayvan denemelerinden elde edilen sonuçlar umut veriyor

Nature Medicine'de yayımlanan çalışmada araştırmacılar yeni geliştirdikleri tüberküloz aşısı ile fareler üzerinde gerçekleştirilen denemelerde önemli başarı elde ettiklerini rapor ettiler.

Kapat