Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Eylül 2011, Pazartesi 19:18

Yeni tüberküloz aşısı ile hayvan denemelerinden elde edilen sonuçlar umut veriyor

Nature Medicine’de dün (04.09.2011) yayımlanan çalışmada araştırmacılar yeni geliştirdikleri tüberküloz aşısı ile fareler üzerinde gerçekleştirilen denemelerde şimdiye kadar eşine rastlanmamış ölçüde büyük başarı elde ettiklerini rapor ettiler.

Yeshiva Üniversitesi Albert Einstein Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. William Jacobs’ın liderlik ettiği araştırma grubu çalışmalarında farelerde enfeksiyona neden olabilen fakat insanlarda patojen olmayan Mycobacterium smegmatis‘i kullanmışlar. Bilim adamları M. smegmatis‘in ESX-3 olarak adlandırılan ve bakterinin kendisini farenin immün sisteminden korumasını sağlayan proteinlerin sentezinden sorumlu gen bölgesini çıkararak IKE adını verdikleri yeni bir suş elde etmişler. Bu yeni suşun farelerde enfeksiyona neden olmadığını keşfeden araştırmacılar, denemelerde IKE suşunun farelerde tüberküloz ile savaş sırasında rol alan T hücrelerini de aktive ettiğini görmüşler.

İnsanda tüberkloza neden olan Mycobacterium tuberculosis için aynı yola başvurmayı düşünen araştırmacılar M. tuberculosis‘ten ESX-3 gen bölgesini çıkardıklarında bakterinin yaşamının sonlandığını gözlemlemişler. Bunun üzerine araştırmacılar M. tuberculosis‘ten çıkardıklar ESX-3 gen bölgesini, IKE olarak adlandırdıkları ve aynı gen bölgesi uzaklaştırılmış olan M. smegmatis suşuna aktarmışlar. IKEPLUS adını verdikleri bu yeni rekombinant suşu fareler üzerinde denediklerinde farelerin yine enfeksiyonun üstesinden başarı ile geldiklerini tespit etmişler. “Bağışıklanan” bu farelerin 8 hafta sonra, hem insanlarda hem de farelerde patojen olan, M. tuberculosis enfeksiyonuna tabi tutulduklarında kontrol grubuna kıyasla neredeyse 3 kat daha uzun süre hayatta kalabildikleri belirlenmiş.

Dr. Jacobs, Agence France-Presse’e (AFP) yaptığı yazılı açıklamasında;

“Bağışıklanan hayvanlardan 200 günden daha uzun süre hayatta kalanlarının karaciğerlerinde hiç tüberküloz bakterisi izine rastlanmadı, böyle bir şeyi daha önce kimse görmedi.”

ifadesini kullanıyor. Dr. Jacobs sözlerine daha sonra;

“[Aşının] insanlarda çalışıp çalışmayacağını henüz bilmiyoruz, fakat yine de bu kesinlikle önemli bir adım.”

şeklinde devam ediyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Boehringer Ingelheim Tüketici Sağlığı Ürünleri Satış Departmanı’nda yeni isim

Boehringer Ingelheim Türkiye, Murat Yıldız'ı Tüketici Sağlığı Ürünleri (CHC) Satış Departmanı Ankara Bölge Müdürü görevine atadı.

Kapat