Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Ağustos 2014, Salı 16:00

Roche, Santaris Pharma’yı satın alıyor

İsviçreli ilaç devi Roche Holding mevcut ilaçlarla mücadele edilmesi zor olan hastalıklar için ilaç geliştirmenin yollarını ararken Danimarkalı Santaris Pharma’yı 450 milyon dolara alacağını açıkladı.

Basel merkezli Roche’den yapılan açıklamada ilk olarak 250 milyon dolar değerinde nakit ödeme yapılacağı belirtildi.

Santaris teknolojisi, bilim adamlarının modern küçük moleküller ya da antikor ilaçlarıyla tedavi edilemeyen hastalıklar için ilaç geliştirmelerini sağlayacak şekilde tasarlandı. Anlaşmanın bu ay sonlandırılması bekleniyor.

The Wall Street Journal’da yer alan habere göre; Roche bir süredir bir dizi küçük şirketi satın alıyor ancak 2012 yılında ABD’li IlluminaInc’e yapılan 7 milyar dolarlık teklifin geri çekilmesinden bu yana büyük satın almalardan uzak duruyor.

Roche geçtiğimiz ay kanser tedavisi geliştirmekte uzmanlaşan San Diego merkezli Seragon Pharmaceuticals Inc. için 725 milyon dolar ödeme yapacağını açıklamıştı.

Haziran ayında yapılan açıklamada Mountain View şirketini satın alabileceğini açıklayan Roche, yıl başında da IQuum şirketini almıştı. Anlaşmaların her birinin potansiyel değeri 500 milyon doların altındaydı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Antibiyotik kullanımı yüzde 40 arttı

İngiltere'de 12 yıl içinde soğuk algınlığı için antibiyotik kullanımının yüzde 40 oranında arttığı ortaya çıktı. Antibiyotiklerin sıradan öksürük ve soğuk algınlığında hiç...

Kapat