Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Ağustos 2014, Salı 15:45

Antibiyotik kullanımı yüzde 40 arttı

İngiltere’de 12 yıl içinde soğuk algınlığı için antibiyotik kullanımının yüzde 40 oranında arttığı ortaya çıktı. Antibiyotiklerin sıradan öksürük ve soğuk algınlığında hiç bir etkisi yok. Antibiyotiklerin boğaz ağrılarının sadece yüzde 10’unda etkili olduğu belirtiliyor.

Hükümet bu nedenle aile hekimlerinin hastalara daha az antibiyotik yazması için çaba harcıyor.

BBC’nin haberine göre; Londra Üniversitesi ve Kamu Sağlığı Enstitüsü’nün araştırması kapsamında 1990-2011 yılları arasında 500 aile hekimliği kliniğindeki kayıtlar incelendi.

Araştırmacılara göre, 1999’da soğuk algınlığı ve öksürük şikayetleriyle doktora giden hastalara antibiyotik yazılma oranı yüzde 36 idi. Ancak bu oran 2011’de yüzde 51’e yükseldi. Bu, yüzde 40’lık bir artışa karşılık geliyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron, geçen ay antibiyotiklere karşı direnç tehlikesinin giderek arttığına dikkat çekerek, harekete geçilmemesi halinde, “dünyanın tıpta yeniden karanlık çağlara dönebileceği” uyarısında bulunmuştu.

Sağlık Bakanlığı soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve basit öksürük vakaları için antibiyotik yazılmamasına ilişkin ilk tavsiyesini 1998’de yayımlamıştı.

Kamu Sağlığı Enstitüsü’nden Prof. Jeremy Hawker, “Hiç bir öksürük, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısının antibiyotik gerektirmediğini söylemek doğru değil, araştırmamız, antibiyotik yazılması konusunda daha dikkatli olunması gerektiğine işaret ediyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Soya, damar sertliği riskini azaltabilir

Soyanın menopoz sonrasında yaygın rastlanan damar sertliği riskinin azalmasını sağlayabileceği belirlendi. Amerikalı bilimadamlarının araştırması, soyalı yiyecekler tüketmenin menopoza girmiş kadınların kalp...

Kapat