Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

30 Kasım 2011, Çarşamba 14:23

Roche, PTC Therapeutics ile anlaşmaya vardı

Anlaşma ile Roche, PTC Therapeutics tarafından geliştirilen deneysel bir spinal musküler atropi (SMA) tedavisinin ticari haklarını elde ediyor. PTC Therapeutics ise belirlenen düzenleyici otorite onaylarına ve ticari hedeflere ulaşılmasına bağlı olarak 490 milyon dolar gelir elde edecek. Anlaşma ile ilk etapta 30 milyon dolar gelir elde eden PTC Therapeutics, ilacın satışından da pay alacak.

Businessweek tarafından yapılan haberde PTC Therapeutics’in SMA tedavisi için yürütmekte olduğu programın ABD’de yer alan SMA Foundation tarafından desteklendiği ifade ediliyor. Kar amacı gütmeyen kişiler ile risk yatırımcılarını bir araya getiren bir kuruluş olan SMA Foundation, SMA için geliştirilen tedavilerin süreçlerinin hızlandırmayı amaçlıyor. Roche tarafından yapılan basın duyurusunda, PTC Therapeutics ile Roche arasında varılan anlaşmada PTC Therapeutics ve SMA Foundation arasındaki ilişkinin korunacağı belirtiliyor. Businessweek’e göre anlaşma sonunda ortaya çıkan üçlü ortaklık, sektör için bir ilki teşkil ediyor.

Nadir bir hastalık olarak değerlendirilen SMA, ABD ve Avrupa Birliği’nde 18 binden fazla kişiyi etkiliyor. Hastalık, survival motor nöron genindeki (SMN1) delesyon sonucu bu genden köken alan survival motor nöron proteinin (SMN) eksikliği ile ortaya çıkıyor. Roche duyurusunda, PTC Therapeutics tarafından geliştirilmekte olan tedavinin geri planda kalan bir başka genin aktivitesini artırıp, sinir sistemindeki ve kaslardaki SMN protein düzeylerini yükselterek işlev gördüğü belirtiliyor.

Businessweek’in haberinde İsviçre kökenli Roche’un bu anlaşmayla, yine İsviçre’den köken alan ve aynı endikasyon için tedavi geliştirmekte olan Novartis’e karşı rekabet gücünü artırdığı vurgulanıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sandoz internet sitesi yeni yüzüyle yayında

Sandoz'un içeriği ve tasarımı tamamen yenilenen internet sitesinde kurum kimliğine uygun görseller, şirket ile ilgili kurumsal bilgiler ve güncel ürün...

Kapat