Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

8 Ağustos 2011, Pazartesi 17:41

Roche, “mtm laboratories AG”yi satın alıyor

Roche, Almanya’da bulunan özel şirket mtm laboratories AG’nin (mtm) yüzde 100’ünü satın almak üzere sözleşme imzaladığını açıkladı. Rahim ağzı kanserinin, erken tanı ve teşhisine odaklanan in vitro tanı araçları geliştirmede dünya lideri konumundaki mtm, Roche’un Doku Tanı (Ventana Medical Systems, Inc.) iş biriminin bir parçası olacak.

Sözleşmenin koşullarına göre, Roche mtm hissedarlarına peşin olarak yaklaşık 130 milyon euro ve ayrıca performansa bağlı dönüm noktalarına ulaşıldığında yaklaşık 60 milyon euro ödeme yapacak. İşlemin, olağan kapanış koşullarına bağlı şekilde önümüzdeki haftalarda kapanması bekleniyor.

Mtm’nin prekanseröz rahim ağzı lezyonlarının tanımlanması ve tanısı için geliştirilmiş p16 belirteçine dayalı özel test çözümleri bulunuyor. Hücrede tümör baskılanmasıyla ilgili bir gen olan p16, kansere yol açan erken onkojenik prosesin yerleşik bir belirteçidir. p16 proteininin seviyesi, kalıcı Human Papilloma Virüs (HPV) enfeksiyonu rahim ağzında hücrelerin onkojenik dönüşümüne yol açtıktan sonra belirgin biçimde artış gösterir.

mtm CINtec Plus Sitoloji kiti Avrupa’da, prekanseröz lezyonları saptayacak rahim ağzı Pap test numunelerinde p16’nın aşırı ekspresyonunu tanımlamada kullanılmak üzere onaylanmış bulunuyor. Bu, anormal Pap veya pozitif HPV sonuçları veren hastaların belirgin pre-kanser veya kanser olan veya olmayan sınıflarına ayrılmasına yardımcı olarak gereksiz biyopsileri azaltıyor ve hastaların uygun biçimde tedavi görmesini sağlıyor. Roche tarafından yapılan basın duyurusunda CINtec Plus Roche’un rahim ağzı kanseri testleri ve cobas HPV miktar tayini sonuçlarını genişleterek, her iki yaklaşımın hasta yönetimine ayrık ve tamamlayıcı faydalar sağlayabileceği belirtildi.

mtm’nin ikinci ürünü olan CINtec Histology, p16’nın aşırı ekspresyonunu saptıyor ve biyopsi numunelerinde yüksek derecedeki rahim ağzı intraepitelyal neoplazi (CIN) ve rahim ağzı karsinomunun saptanmasına yardımcı olacak klasik boyama teknikleriyle birlikte kullanılıyor. Açıklamada, bu miktar tayininin Roche’un doku bazlı kanser tanısındaki mevcut pazar lideri menüsünü tamamlayacağı görüşüne yer veriliyor.

Roche ayrıca, p16’nın rahim ağzı kanseri testlerine olan faydasının yanı sıra, p16’nın anojenital kanserler, baş ve boyun kanseri, akciğer kanser ve meme kanseri gibi diğer kanserlerde artan klinik yarara sahip olduğunu belirtti.

Satın alma işlemini değerlendiren Roche Diagnostik COO’su Daniel O’Day,

“Patologlar rahim ağzı kanseriyle ilişkili moleküler belirteçlerin hızlı ve başarılı tanımlanmasıyla klinik validasyonuna giderek daha çok bel bağlıyor. mtm ürünleri, Roche’un ABD’de bu yılın Nisan ayında piyasaya sürdüğü rahim ağzı kanseri taraması için inovatif cobasR HPV Kiti ile son derece tamamlayıcı özellikte. Bu satın alma sonucunda, Roche rahim ağzı kanseri testlerinde sitolojik taramadan histolojik tanıya kadar kapsamlı bir portföy sunumuna sahip olacak ve dünya çapında jinekologlarla hastalara daha önceden mümkün olmayan tıbbi bir değer sağlayacak. cobasR HPV ve p16 testlerinin kombinasyonu tanıyı geliştirerek, gereksiz rahim ağzı biyopsilerini azaltarak ve rahim ağzı pre-kanser doğrulamasını iyileştirerek rahim ağzı kanseri testlerindeki bakım standardını yeniden tanımlayabilir. Bu kapsamlı sunu, tanı endüstrisinde eşsizdir ve Roche’a rahim ağzı kanser testleri alanında üstün rekabet konumu kazandıracak”

diye konuştu.

mtm laboratories AG’den Bob Silverman ise,

in vitro tanı alanındaki ve global ulaşımdaki liderliği ile Roche, rahim ağzı kanserini büyük ölçüde önlemeyi vaat eden yeni nesil p16 bazlı testlerin benimsenmesini hızlandıracak ideal şirket. Roche ailesinin bir parçası olarak ürünlerimizin ve potansiyelimizin gelecekteki başarısı bizi oldukça heyecanlandırıyor”

dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Abdi İbrahim, Avrupa İş Ödülleri Yarışması’nda Yenilikçilik Kategorisi’nde ilk 10’a girdi

Abdi İbrahim, Avrupa İş Komitesi tarafından düzenlenen 2011 Avrupa İş Ödülleri'nde UKTI Yenilikçilik Ödülleri Kategorisi'nde en iyi 10 şirketten biri...

Kapat