Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

28 Eylül 2011, Çarşamba 16:30

Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı glukometreler ile ilgili bir açıklama yayınladı

Kurum tarafından yapılan basın duyurusunda, ulusal bir gazetenin 26 Eylül 2011 tarihli sayısında “Ucuz glukometre candan edebilir” başlığıyla yer alan haberle ilgili olarak bir açıklamanın yapılmasına gerek duyulduğu belirtildi.

Duyuruda, ilgili haberde “SGK’nın fark almadığı, çoğunluğu uzak doğudan ithal kan şekeri ölçüm sistemlerinin (glukometre) ciddi oranlarda hatalı ölçüm yaptığı öne sürüldü” denilerek Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi’nin (RSHM) onay verdiği cihazların hayati risk yarattığından bahsedildiğine dikkat çekildi. Ancak haberde ima edilen glukometre ölçüm sistemlerine onay verilmesinde ihmal bulunduğu bilgisinin doğru olmadığı ifade edildi.

Sözü edilen glukometre ölçüm sistemlerinin analizlerinin, bu konuda uluslararası bir standart olan ve TSE tarafından da Türk Standardı olarak kabul edilen EN ISO 15197 kriterlerine göre yapılmakta olduğuna dikkat çekilen duyuruda bu standarda göre glukometre analitik performans değerlendirilmesinin objektif belli kurallarının olduğu vurgulandı. Glukometre ölçüm sistemlerinin RSHM tarafından EN ISO 15197 standartlarına göre performans analizlerine tabi tutulmakta olduğu ve analiz performansı sonucunda “uygun” görülenlere onay verildiği ifade edildi.

Duyuruda;

“Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı tarafından verilen onay cihaz Türkiye’de satışa sunulmadan önce belli bilimsel kriterleri karşılayıp karşılamadığı ile ilgilidir. Ayrıca piyasaya sürülme aşamasında uygun koşullarda depolanması da cihazın performansını doğrudan etkileyen bir faktördür. Haberde bahsi geçen glukometrenin kötü depolanma koşullarına bağlı olarak veya o seriye bağlı bir hata nedeniyle performansında bozulma meydana gelmiş olabilir. Yine, bu cihazların düzgün çalışabilmesi ve doğru sonuç vermesi için kullanım sırasında temizlik, ayar ve bakımının düzenli olarak yapılması, test çubuklarının cihaza tanıtılması (bazen otomatik tanıyabilir) belli aralıklarla cihazın kontrol sıvılarıyla test edilmesi gerekmektedir. Glukometre cihazı kullanan kişilerin bu konuda bazı temel bilgilere sahip olması da cihazı doğru kullanma adına önemlidir.

Bu bilgiler doğrultusunda, haberde yer alan Hıfzıssıhha Merkezinin onay verdiği cihazların hayati risk yarattığı ifadesi gerçekten uzak ve maksadını aşan bir ifadedir.”

görüşlerine yer verildi.

Duyurunun tam metnine Sağlık Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sanofi Pasteur, Kaliforniya Üniversitesi ile akne tedavisine yönelik Ar-Ge anlaşması imzaladı

Sanofi'nin aşı bölümü Sanofi Pasteur, Kaliforniya Üniversitesi ile aknenin önlenmesi ve tedavisine yönelik immünolojik bir yaklaşım konusunda bir Ar-Ge anlaşması...

Kapat