Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

8 Aralık 2011, Perşembe 17:57

Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, uluslararası “Tıp Barış Ödülü”nün ilk sahibi oldu

2011 Uluslararası Tıp Barış Ödülü, insan hakları ihlalleri ve işkence karşısında gösterdiği cesurca mücadeleden ötürü Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya verildi.

International Medical Peace Work Network’ün (IMPWN) basın duyurusunda, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi olan ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı Genel Başkanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın, bir sağlık çalışanı olarak işkenceye karşı mücadelede ve barış çalışmalarında gösterdiği üstün başarılarından dolayı ödüle layık bulunduğu açıklandı. Nükleer Savaş Karşıtı Uluslararası Hekimler Grubu (IPPNW) ve IMPWN tarafından ortak olarak belirlenen ödül, 14 Ekim 2011 tarihinde Almanya’da düzenlenen “Tıp ve Vicdan” Kongresinde verildi. Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, bu yıl ilk kez verilen bu ödülün ilk sahibi oldu.

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) konuya ilişkin duyurusunda, Adli Tıp Uzmanları Derneği kurucularından biri olan Prof. Dr. Fincancı’nın, işkencenin soruşturulması ve belgelendirilmesi için BM Kılavuzu’nun (İstanbul Protokolü) oluşturulmasında önemli bir rol oynadığı belirtiliyor. Duyuruda, Prof. Dr. Fincancı’nın 2010’da İngilizceye ve Almancaya da çevrilen ve işkenceyi belgeleyen bir tıp atlasının editörlerinden birisi olduğuna da yer veriliyor.

TTB, Prof. Dr. Fincancı’nın işkence ile mücadelede ne yazık ki pek çok hekimin baskı ve sıkıntıyla karşılaştığına dikkat çekerek, böyle bir desteğin ve uluslararası ölçekte böyle bir dayanışmanın olmasının, bu konuda sıkıntılar yaşayan hekimler açısından çok önemli olduğunu kaydettiğini ifade ediyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Eylea (aflibersept) ile elde edilen sonuçlar Lucentis (ranibizumab) ile elde edilene çok yakın

Geçtiğimiz günlerde yaşa bağlı makula dejenerasyonunun neovasküler tipi için FDA onayı alan Eylea (aflibersept) ile elde edilen sonuçlar, Lucentis (ranibizumab)...

Kapat