Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

8 Aralık 2011, Perşembe 14:55

Eylea (aflibersept) ile elde edilen sonuçlar Lucentis (ranibizumab) ile elde edilene çok yakın

Regeneron Pharmaceuticals tarafından geliştirilen ve geçtiğimiz günlerde yaşa bağlı makula dejenerasyonunun (YBMD) neovasküler (yaş/ıslak) tipi için FDA’dan onay alan Eylea (aflibersept) ile elde edilen sonuçlar, mevcut tedavi Lucentis (ranibizumab) ile benzerlik gösteriyor.

Regeneron tarafından yapılan açıklamada, gerçekleştirilen Faz III çalışmalarında 2. yılın sonunda elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde, görme yeteneğinde tedavi ile elde edilen iyileşmenin korunduğunun görüldüğü belirtiliyor.

VIEW1 ve VIEW2 adı verilen çalışmalara toplamda 2511 hasta katılmış. Hastaların görsel yeteneklerinin harf tablosundaki performanslarının dikkate alınması ile değerlendirildiği çalışmalarda; Eylea (aflibersept) 2 mg kullanan hastalarda, taban alınan değere kıyasla, 52. haftanın sonunda 8,4 olarak belirlenen görsel kazancın 96. haftanın sonunda 7,6 harfe düştüğü tespit edilmiş. Regeneron tarafından yapılan duyuruda, Lucentis (ranibizumab) kullanan hastalarda aynı değerlerin sırasıyla 8,7 ve 7,9 olarak belirlendiği ifade ediliyor.

Reuters’in haberinde, Jefferies & Co analisti Biren Amin’in yatırımcılara gönderdiği notta Eylea’nın (aflibersept) Lucentis’e (ranibizumab) karşı anlamlı bir üstünlük sağlayamadığına ve belirgin bir fiyat avantajı da sunmadığına değindiği belirtiliyor. Reuters, firmanın Faz III sonuçlarını açıklamasının ardından hisse senetlerinin yaklaşık %8’lik kayıpla 53,49 dolara gerilediğini belirtiyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Obezite ile mücadelede alternatif yöntem: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

SGK, 3 yıldır aşırı kalori ve ilaçlara bağlı olarak gelişen obezitenin tedavisinde yapılacak rehabilitasyon uygulamalarını geri ödeme kapsamına almış durumda.

Kapat