Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Temmuz 2012, Cuma 18:11

Prof. Dr. Mehmet Beyazova, Darüşşafaka FTR Merkezi’ne başhekim olarak atandı

Ülkemizde fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında ilk akla gelen bilim insanlarından biri olan Prof. Dr. Mehmet Beyazova, alanının öncü kuruluşu Darüşşafaka Ömran ve Yahya Hamuluoğlu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde başhekim olarak hizmet vermeye başladı.

Tekirdağ doğumlu Prof. Dr. Beyazova, 1963 yılında Darüşşafaka Lisesi’nden mezun olduktan sonra, yükseköğrenimini Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanlık eğitimini Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Ankara Numune Hastanesi’nde gördü. Başasistan ve Şef Muavini olarak Ankara Rehabilitasyon Merkezi’nde görev yaptı. 1983 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne geçti ve burada Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı’nın kuruluş aşamasında aktif görev yaptı. 1987 yılında doçentlik, 1994 yılında profesörlük unvanlarını aldı.

Prof. Dr. Beyazova’nın kendi uzmanlık alanında mesleki kitap editörlüğü, kitap bölümleri yazarlığı, yerli ve yabancı dergilerde yayımlanmış birçok bilimsel makalesi bulunuyor. Birçok tıbbi derginin danışma kurulunda yer alan ve çok sayıda tıp meslek derneğinde kurucu ve aktif üye olarak görev yapan Prof. Dr. Beyazova, halen Omurilik Hastalıkları Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütüyor.

Prof. Dr. Mehmet Beyazova, Darüşşafaka FTR Merkezi'ne başhekim olarak atandı

Başlıca ilgi alanları, tıbbi rehabilitasyon, elektrodiagnoz ve kas-iskelet sistemi hastalıkları olan Prof. Dr. Beyazova, mesleki hedefinin her zaman araştırmak, daha çok öğrenmek ve bu bilgileri uygulayarak, insanlara yararlı olmak olduğunu belirtiyor.

Darüşşafaka Ömran ve Yahya Hamuluoğlu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde başhekim olarak göreve başlamasının kendisi için ayrı bir gurur kaynağı olduğunu açıklayan Prof. Dr. Mehmet Beyazova,

“Darüşşafaka ve Darüşşafakalı olmak bana hep gurur verdi. Beni bu göreve çeken başlıca etmen kendi branşımda Darüşşafaka için hizmet etme fırsatı idi. Bu merkezdeki varlığımın temel nedeni bu.”

diye aktardı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Koç Üniversitesi’nden “Sağlık Bilimlerinde Araştırma Yöntemleri” kursu

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi'nce düzenlenen "Sağlık Bilimlerinde Araştırma Yöntemleri" konulu kursun üçüncüsü, 9-13 Temmuz 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Kapat