Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Aralık 2011, Pazartesi 13:01

Pfizer ve TOG’un “Gençlere Sağlık” projesi ile 23 bin kişi temel sağlık bilgilerine ulaştı

Pfizer Türkiye, 2005 yılından beri gençlerde sağlık okuryazarlığını artırmaya yönelik Gençlere Sağlık projesini Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile birlikte yürütüyor. İstanbul’dan Van’a, Edirne’den Mardin’e, Samsun’dan Muğla’ya kadar Türkiye’nin dört bir yanına uzanan proje kapsamında, temel sağlık bilgilerini hayatına uygulayan ve çevresiyle bunları paylaşabilen gençler yetiştirmek hedefleniyor.

Proje kapsamında, Halk Sağlığı ve Aile Hekimliği alanında uzman doktorlar tarafından hazırlanan ve uygulanan eğitmen eğitimleri ile gençlere gerekli bilgi ve beceriler kazandırılıyor. TOG’un gönüllü eğitmenleri tarafından uygulanan eğitim modülleri sağlık, hijyen, beslenme, bağımlılık, kazalardan korunma, ilaç kullanımı, sağlık hakkı ve daha pek çok konu başlığı hakkında bilgileri içeriyor. “Akran eğitimi” modelini temel alan projede temel sağlık konularının yanı sıra iletişim, sunum teknikleri ve diğer eğitim becerilerini de içeren eğitimlere katılan gençler, öğrendikleri bilgileri 2-4 kişilik gruplar halinde uygulamalı, katılımı teşvik eden ve eğlenceli yöntemler kullanarak, başka gençlere aktarıyorlar.

Pfizer ve TOG - Gençlere Sağlık

TOG’un gönüllü eğitmenleri ile gençlerden oluşan 15 kişilik bir grubun bir araya geldiği 25 Aralık’taki İstanbul eğitimiyle birlikte, 2011 yılı itibariyle çevrelerinde birer sağlık gönüllüsü olarak konumlanan gençlerin sayısı 2300’ü aştı. Gençlerin edindikleri bilgileri çevrelerine aktarmalarını temel alan proje, bu gençler vasıtasıyla 23 bin kişinin temel sağlık bilgilerine ulaşmasını sağladı. Eğitimli, bilinçli ve her konuda çevresine örnek olabilen gençler yetiştiren toplumların gelecekte söz sahibi olacağı düşüncesinden yola çıkarak geliştirilen proje kapsamında, 12-16 yaş ve 17-25 yaş arasındaki gençler hedeflendi.

Eğitmen Ahmet Çamlıca ise şöyle konuştu:

“Sağlık hakkında bilinmeyenlerin ve doğru bilinen yanlışların ne kadar yaygın olduğunun bilincine bu eğitimi verirken bir kez daha vardım. Ancak gençlerin sunulan bilgileri almak konusunda ne kadar istekli olduğunu görmek bizim için bir motivasyon kaynağı oldu. Hepsini tanımış olmaktan ve hayatlarına dokunmaktan dolayı mutluyuz.”

Pfizer Türkiye Kurumsal İlişkiler Direktörü Şebnem Girgin ise şöyle dedi:

“TOG ile hayata geçirdiğimiz “Gençlere Sağlık” sosyal sorumluluk projemizin bu alandaki ilk ve en geniş kapsamlı çalışma olmasından dolayı mutluluk duyuyoruz. Gelecek nesillerimiz için çok değerli bir bilgi birikimi olduğuna inandığımız projemizi, bundan sonra yeni eğitim modülleri ile zenginleştirerek sürdürmeyi hedefliyoruz.”

Pfizer Türkiye, ülkemizde faaliyette bulunduğu 50 yılı aşkın süredir toplumsal duyarlılık ve sosyal sorumluluk alanında gerçekleştirdiği faaliyetlerle dikkat çekiyor. TOG, gerçekleştirdiği eğitim çalışmaları ve sosyal sorumluluk faaliyetleri ile uzun yıllardır gençlerimizi sosyal sorumluluk sahibi, insan haklarına saygılı, özgüvenli bireyler olmaları konusunda destekliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Doktorların %95’i interneti kullanıyor, hastaların %41’i medikal bilgiyi internette arıyor

Boehringer Ingelheim'ın gerçekleştirdiği araştırmaya göre Türkiye'de doktorların %95'i interneti aktif kullanıyor ve hastaların %41'i medikal bilgiyi internette arıyor.

Kapat