Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

4 Ekim 2011, Salı 19:20

Pfizer ve AstraZeneca tremelimumab için lisans anlaşması imzaladı

İki firma arasında varılan anlaşmaya göre AstraZeneca’nın biyolojikler birimi MedImmune, Pfizer tarafından geliştirilmekte olan tremelimumab’ın küresel geliştirme haklarına sahip oldu. Pfizer, tremelimumab’ın belirli kombinasyon terapilerinde kullanımı haklarını elinde tuttu.

Bir insan monoklonal antikoru olan tremelimumab, aktive olmuş T lenfositlerin yüzeyinde yer CTLA-4 proteinine bağlanarak işlev görüyor. Anti-CTLA-4 antikorlarına birçok kanser türü için potansiyel yeni nesil tedavi seçeneği gözü ile bakılıyor.

MedImmune tarafından konuya ilişkin olarak yapılan basın duyurusunda firmanın araştırma ve gelişirmeden sorumlu Başkan Yardımcısı Dr. Bahija Jallal;

“Onkoloji ürün hattımıza immün sistemin kendisini kanserle savaşta kullanan bir başka immünoterapötik yaklaşımı ekliyor oluşumuz, bu yeni kanser tedavileri dönemini benimsemek yönünde devam eden kararlılığımız için örnek teşkil ediyor”

ifadesini kullanıyor.

Pfizer, melanom tedavisi için geliştirdiği tremelimumab için gerçekleştirdiği Faz III çalışmalarını, tedavinin standart kemoterapiye oranla bir üstünlük sağlamadığının görülmesi üzerine 2008 yılı ortasında sonlandırmıştı. Bununla birlikte, 2009 yılı itibari ile tremelimumab’ın prostat ve mesane kanserleri üzerindeki potansiyelinin araştırılması yönünde çalışmaların planlandığı biliniyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Abbott, “Science” dergisi tarafından “En İyi İşverenler” arasında gösterildi

Abbott, Science dergisinin "2011 Top Biopharma Employers" anketinde en iyi 20 işveren arasında gösterildi.

Kapat