Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

30 Mayıs 2013, Perşembe 16:40

Pestisitler, Parkinson’u tetikliyor

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, pestisit ve diğer kimyasallara maruz kalma Parkinson hastalığına yakalanma riskini artıyor.

Rochester, Minnesota Mayo Klinik Nörologu Dr. James Bower, bulgunun önceki araştırmalarla tutarlı olduğunu söylüyor ancak çalışmanın tarım ilaçlarının insanların nörolojik durumunu geliştirmek için bir neden olduğunu ispat etmediğini söylüyor.

Dr. Bower, Parkinson hastalığının tek bir nedene bağlı olmadığını öğrendiklerini söylüyor. Sadece Parkinson ve tarım ilaçları pestisitler arasında bir risk faktörü bulduklarını belirtiyor.

2011 yılında, Ulusal Sağlık Enstitüleri ABD tarım işçileri arasında yapılan bir çalışmada bazı tarım ilaçlarının hücre fonksiyonu ile etkileşime girdiği bilinmektedir. Bunun da Parkinson hastalığı gelişimi ile bağlantılı olduğu bulundu.

2012 yılında yayınlanan başka bir çalışmada, Parkinson hastalığı durumu olmayan insanlara göre, pestisite maruz kalanlarda hastalığın görülme oranı daha fazlaydı. Hastalığın 500.000 Amerikalıyı etkileyeceği belirtiliyor.

İtalya’da bulunan IRCCS Üniversitesi Hastanesi Doktorlarından Emanuele Pavi 1975-2011 tarihleri arasında 104 kişi üzerinde çalıştığı ve yayınladığı raporda tarım ilaçları ve Parkinson hastalığı arasındaki bağlantıyı inceledi.

Genel olarak, tarım ilaçlarına maruz kalıp Parkinson hastalığına yakalanma riski yüzde 58’ idi.

Dr. Bower’a göre; Minnesota, Olmstead ilçesinde yaşayan  40 yaşlarındaki her 1000 kişinin 17’sinde Parkinson hastalığının gelişmeye devam edeceğini söylüyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlık Bakanlığı ilaç denetimini artıracak

Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, ilaç denetimlerinin daha etkili yapılması için harekete geçti. Bakanlık, inceleme yapacak profesyonel denetçi...

Kapat