Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

11 Ağustos 2014, Pazartesi 10:02

Parkinson hastalığı için ilaç geliştirildi

Parkinson hastalarının iyileşmesini sağlayacak ilaç geliştirildi.  

Ama Rus tıp bilimcilerine göre, günümüzde Parkinson hastalığının teşhnis edilmesi ölüm hükmünün verilmesi anlamına gelmez . Nöron dejenerasyonu ve ölümü, vücut hareketlerinin bozulması son olarak malüllük. Parkinson hastalığı işte böyle gider. Rus uzmanları etkinliliği açısından günümüzde kullanılan ilaçlardan üstün ilacı geliştirdi. Şimdi Parkinson hastaları olan yaşlılar daha çok yaşamaktan başka iyileşebilecek. Pahalı olyacak ilaç yabancı ülkelerin ürünü ilaçların yerine geçecek.

Dünyada Parkinson hastalarının sayısı 4 milyondan çoktur. Şimdiye kadar kullanılan ilaçlar hastanın iyileşmesini sağlamıyor, sadece hastalık belirtilerini yumuşatmak ve hastanın durumunu istikrara kavuşturmak imkanını veriyor. Rusya bilimcilerinin yeni geliştirdikleri ilaç hastalığın gelişmesini engelleyerek insanın normal hayata dönmesini sağlıyor. Uluslararası eksperler,bu arada Parkinson hastalığıyla savaş yolunda çabalar gösteren en büyük özel örgüt olan Michael J.Fox Fonu çalışanları eksperler geliştirilmiş ilaca yüksek bir değer verdi.

İnovasyonlu ürün olan Parkinson ilacı Rusya’nın büyük kentleri Novosibinsk ve Tomsk’ta çalışan bilimcilerin ortak çabalarıyla geliştirildi. Proje yönetmeni Tıp doktoru Sergey Stankeviç’e göre, hayvanlar üzerinde yapılan deneyler ilacın efektif olduğunu gösterdi.İlaç davranış ve hareket bozukluğunun belirtilerinden birçoğunu gideriyor. Hastalık erken aşamasında teşhis edilirken insanın iyileşmesini bile sağlayabilir.

İlaç küçük moleküllerin,yani ağırlığı küçük olan moleküllerin aracılığıyla etkisini yapıyor. Dofamin biriktiren sinir hücrelerinin ölümü Parkinson hastalığına sebep olur. Dofamin, sinir hücrelerinin impulsları iletiminde aracı görevi yaparak insanın düşünüşü ve hareketlerine etki yapar. Diğer ilaçlardan farklı olarak geliştirilmiş ilacın molekülleri insan beynindeki dofamin oranının artışını sağlamaktan başka sinir sisteminin fren ve uyarı etkilerini denkleştirecek,dofamin ve asetilkolinin etkinliğini düzenleyecek. İlacın yan etkileri olmayacak.

Geliştirilmiş ilacın etkinliği Moskova’daki Farmakoloji Araştırma Enstitüsü dahil birkaç bilim merkezinde incelendi. Farmakoloji Enstitüsünde çalışan uzmanlara göre, inovasyon ürünü ilaç etkinliği ve sağlık için zararsız oluşu açısından belli ilaçlardan daha iyidir.Asıl bunun için yabancı eczacılık şirketleri bu arada uluslararası ilaç piyasasındaki büyük oyuncu olan Japon “Takeda” şirketi buna ilgi gösterdi.

Bilimciler,yakınlarda ilacın kliniklerdeki deneylerine başlanacağını söyliyorlar. Rusya’da üretilecek ilacın fiyatı yabancı şirketlerin ürünü ilaçlarınkinden daha düşük olacak. İlaç daha şimdiden Birleşik Amerika’da patentlendi. Yakın bir gelecekte Avrupa’da da patentlenecek . Sonuçta büyük yabancı piyasalara sürülmesi için imkanlar açılacak.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlık hizmetlerinden memnuniyet yüzde 73

Türkiye genelinde sağlık hizmetlerinden memnuniyetin 2003 yılında yüzde 39 olduğu, bu oranın 2013'de yüzde 73'e yükseldiği belirtildi. Sosyal Güvenlik Kurumu...

Kapat