Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Ağustos 2014, Salı 16:17

Parkinson hastalarına umut doğdu

Bilimadamları, Parkinson hastalarına umut olacak yeni bir gelişmeye imza attı. 

Lüksemburg Üniversitesi’ne bağlı Biyotıp Sistemleri Merkezi’nden bilim adamları, Almanya’daki Münster ve Bielfeld üniversitelerinden meslektaşlarıyla deri kök hücrelerinden elde edilen sinir hücrelerini farelerin beynine başarıyla nakletti.

Bu tür deneyler daha önce yapılmış olsa da bilimadamları ilk kez nakilden 6 ay sonra bile hiçbir yan etkinin görülmediğini, hatta bu hücrelerin tamamen beyne yerleşmiş olduğunu ve diğer hücrelerle uyum sağladığını vurguladı.

Bilim adamları, bir fare için 6 ayın insanda 20 yıla denk geldiği düşünüldüğünde bu gelişmenin özellikle Parkinson hastaları için umut vadettiğine dikkati çekti.

Sonuçları “Stem Cell Reports” dergisinde yayımlanan araştırmanın başındaki Jens Schwamborn ve meslektaşları hasarlı hücreleri laboratuvarda üretilen sağlıklı hücrelerle değiştirerek Parkinson hastalığının tedavisine yeni yöntemlere ışık tutmayı umuyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Roche, Santaris Pharma’yı satın alıyor

İsviçreli ilaç devi Roche Holding mevcut ilaçlarla mücadele edilmesi zor olan hastalıklar için ilaç geliştirmenin yollarını ararken Danimarkalı Santaris Pharma'yı 450...

Kapat