Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

13 Ağustos 2014, Çarşamba 14:30

Parasetamol sanıldığı kadar etkili değil

Bilim insanları yapılan bir dizi araştırma sonucunda dünyanın en sık kullanılan ağrı kesicisi parasetamolün sanıldığı kadar etkili olmadığını ve neden olduğu yan etkilerin de göz ardı edilemeyecek kadar çok olduğunu ortaya çıkarttı.

Avustralya’daki Sydney Üniversitesi’nden araştırmacılar sırt ağrısından şikayetçi olan 1650 kişi üzerinde yaptıkları deneylerde Parasetamol kullanımının sırt ağrısının geçmesinde kayda değer bir etkisinin olmadığını ortaya çıkarttı.

Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Dr Chrstopher Williams konu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında “Elde ettiğimiz sonuçlar tüm dünyadan doktorların sırt ağrısı tedavisinde parasetamole güvenmekten vazgeçmesi gerektiğini gösteriyor” dedi. Hürriyet’in haberine göre; California Üniversitesi’nden araştırmacıların 1996-2002 yılları arasında doğan 64 bin  çocuk ve anneleri üzerinde yaptığı bir araştırma ise “Hamilelik sırasına parasetamol alan kadınların çocuklarının ADHD hastalığına yakalanma olasılığının önemli oranda arttığını” gösterdi.

Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Dr Beate Ritz konu ile ilgili olarak İngiliz Daily Mail gazetesine yaptığı açıklamada “Hamile kadınlar biraz ateş ve baş ağrısı için parasetamol almadan önce iki kez düşünmeli” dedi.

Bu arada İngiltere sağlık ve bakım standartları enstitüsü NICE bir genelge yayınlayarak yüksek dozda ve uzun süreli parasetamol kullanımı ile kalp rahatsızlıkları arasında bir bağlantı tespit edildiğini söyledi ve İngiliz doktorları hastalarının bu ilacı uzun süre kullanmalarına izin vermemeleri konusunda uyardı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kaburgadan kulak yapıldı

Londra'da kulaksız doğan bir erkek çocuğuna kaburgalarından elde edilen kıkırdaklarla kulak yapıldı. 9 yaşındaki Kieran Sorkin, Londra'daki Great Ormond Street...

Kapat