Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

13 Ağustos 2014, Çarşamba 13:48

Kaburgadan kulak yapıldı

Londra’da kulaksız doğan bir erkek çocuğuna kaburgalarından elde edilen kıkırdaklarla kulak yapıldı. 9 yaşındaki Kieran Sorkin, Londra’daki Great Ormond Street Hastanesi’nde ameliyat oldu.

Kieran doğduğunda kulaklarının yerine birer yumuşak çıkıntı vardı ve duymuyordu. BBC’nin haberine göre; Bu aslında İngiltere’de yaygın bir hastalık. Her yıl 100 civarında çocuk, “mikroti” denilen bir tıbbi bozukluk nedeniyle bir ya da iki kulağı da olmadan doğuyor. Kieran, yeni kulaklarına kavuşmadan önce, kendisine takılan bir cihazla duymaya başlamıştı.

‘Kulaklık takabilmek istiyorum’

Ameliyattan önce Kieran, hissettiklerini şöyle anlatıyor: “İnsanların yolda durup bana soru sormasını istiyorum. Arkadaşlarım gibi olmak istiyorum. Güneş gözlüğü ve müzik dinlemek için kulaklık takabilmek istiyorum.”

Annesi Louise Sorkin ise “Kieran çok girişken bir çocuk ve yıllardır bu ameliyatı bekliyordu. Başkalarından farklı göründüğü için ona sataşmalarını istemiyorum. Herkes gibi kabul görmesini istiyorum” yorumunu yapıyor. Daha sonra plastik cerrah Neil Bustrode, genç hastasının kulaklarının şeklini kaydediyor.

Doktor Bulstrode, “Tek kulağı olmayan hastalara olan kulağın şeklini uyguluyoruz. Kieran’ın iki kulağı da yok. Ama şanslıyız, annesinin kulakları çok güzel ve onları kopyalayabiliriz” diyor.

Psikolojik etkisi

Ameliyathanede, doktorlar Kieran’ın altı kaburgasından aldıkları kıkırdak dokusunu kesiyor, şekillendiriyor ve dikiyorlar. Bu kıkırdak dokuları, deriden ceplere yerleştiriliyor ve havası iyice alınarak, iki taraflı kulak şekli veriliyor.

Great Ormond Street Hastanesi her yıl bu şekilde 40 kulak ameliyatı yapıyor. Yapılan ameliyat duymayı etkilemeyen, estetik bir operasyon. Fakat doktor Bulstrode’a göre, ameliyatın önemli psikolojik faydaları var.

Kök hücre teknolojisi kapıda

Doku mühendisliği dalındaki ilerlemeler bu alanda on yıl içinde teknolojinin bayağı değişebileceğine işaret ediyor.

Londra Üniversitesi’nde Çocuk Sağlığı Enstitüsü, hastaların yağ dokularından kök hücre üretiyor bunlardan kıkırdak veya kemik dokusu elde ediyorlar.

Bu çalışmanın başında bulunan doktor Patrizia Ferretti “Bu, çocuk için kaburgalarından kıkırdak elde etme yöntemine göre çok daha az sarsıcı bir müdahale biçimi olacak” diyor. Geçen yıl ABD’de bilim insanları inek ya da koyundan elde edilen kök hücrelerden oluşturulan insan kulağına benzer bir kulağı farelere takmıştı.

Fakat bu ilerlemeler henüz uygulamaya konacak aşamaya gelmedi ve mevcut teknolojinin daha bir süre yeni kulaklar üretmekte kullanılacağı anlaşılıyor.

Kieran ise yeni kulaklarından çok memnun. Aynaya baktığında ilk tepkisi bir çığlık atıp, sonra da kıkır kıkır gülmek oluyor.

Ama kaburgalarından geçirdiği ameliyat yüzünden gülmek biraz canını acıtıyor. Altı ay sonra Kieran’ın kulaklarının biraz daha kalkık durması için bir ameliyat daha geçirmesi gerekecek, ama şimdiden Kieran’ın mutluluğu gözlerinden okunuyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
MediaCat Sağlık İletişimi Ödülleri’ne başvurular başladı

MediaCat tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen Sağlık İletişimi Ödülleri’ne başvurular 11 Ağustos Pazartesi günü başladı. Sağlık iletişimini sağlıklı bir yapıya...

Kapat