Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

1 Kasım 2011, Salı 17:15

Pacira’nın uzun etkili bupivakain içerikli ağrı kesicisi FDA onayını aldı

Pacira Pharmaceuticals yayınladığı basın duyurusu ile geliştirdiği Exparel’in (bupivakain lipozom) cerrahi müdahale sonrası analjezi için FDA tarafından onaylandığını bildirdi.

Amid sınıfından bir lokal anestezik olan bupivakain, sinir membranından sodyum iyonlarının geçmesini önleyip sinirlerde uyarıların iletilmesini geri dönüşümlü olarak bloke ederek işlev görüyor. Pacira Pharmaceuticals, normalde 7 saat süre ile etkili olabilen bupivakain’in etki süresini uzatabilmek için ilacı DepoFoam adını verdiği bir lipozom içerisine hapsetmiş. Firma, DepoFoam teknolojisi sayesinde ilacın etki süresin 72 saate kadar uzatabilmeyi başarmış.

Pacira Pharma Exparel DepoFoam

Pacira tarafından yayınlanan duyuruda Exparel’in güvenliğinin toplamda 1300’den fazla hasta ile gerçekleştirilen 21 klinik deneme ile değerlendirildiği belirtiliyor. Duyuruda ayrıca, Exparel’in etkinliği için çeşitli cerrahi müdahaleler geçiren 823 hastanın katıldığı 10 farklı randomize çift-kör klinik çalışman gerçekleştirildiği de ifade ediliyor.

Pacira, geliştirdiği Exparel’in opioid’lere olan ihtiyacı azaltmasını bekliyor. Pacira’nın Başkanı ve CEO’su Dave Stack firmanın basın duyurusunda,

“Non-opioid bir lokal analjezik olarak Exparel, tek bir intraoperatif infiltrasyonla günler boyunca devam eden analjezi sağlayarak, cerrahi müdahale sonrası ağrıların yönetilmesindeki evrimi temsil ediyor”

ifadesini kullanıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Şebnem Yıldırımoğlu, Quintiles
Klinik araştırmaların geleceği, ev-merkezli “doğrudan hasta araştırmaları”nda mı?

Quintiles Türkiye Ülke Müdürü ve Klinik Operasyonlar Başkanı Dr. Şebnem Yıldırımoğlu, uzaktan gerçekleştirilen "doğrudan hasta çalışmaları"nın etkinliği ve güvenilirliğine ilişkin...

Kapat