Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

22 Temmuz 2013, Pazartesi 11:05

Özel hastanelerin kadro devri sona eriyor

Sağlık Bakanlığı, özel hastanelerin kadro devrinde yüzde 10’luk sınırlamayı kaldırarak; istenildiği oranda kadro devrinin önünü açtı, ancak bunun için süreyi 31 Aralık 2013 olarak sınırlandırdı.

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan,  “Özel Hastaneler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında, özel hastenelerdeki devirlerle ilgili değişiklik yapıldığını söyledi.

Daha önceki yönetmeliğe göre özel hastanelerin kendi aralarında kadro devri yapabildiğini anımsatan Şencan, yeni düzenleme sonrasında artık bunun sona erdiğini ifade etti.

Şencan, “Bu 2013’ün sonuna kadar geçerliydi. Biz, yeni yönetmelik değişikliğiyle özel hastenelerin kendi aralarında kadro devrini kaldırdık” dedi. Eski uygulamada devrin toplam kadronun yüzde 10’una kadar izin verildiğini hatırlatan Şencan, “Bu yüzdelik sınırlamasını kaldırdık. Yıl sonuna kadar ne kadar kadro devrediyorsa yapacaklar, bu tarihten sonra hiçbir koşulda kadro devredemeyecekler” diye konuştu.

Tadilat sürecinde fiziki şartları hizmet vermeye uygun özel hasteneler kapatılmayacak

Özel hastanelere de fiziki şartlarını düzeltmeleri için 7 yıl süre tanındığını ifade eden Şencan, şöyle konuştu:

“Eskiden özel hastanenin kendini yenileme sürecinde kısmi olarak faaliyetlerine devam etmesine izin verilmiyordu. Yeni düzenleme ile fiziki şartları hizmet vermeye uygun olan özel hasteneler tümden kapatılmadan kısmi olarak faaliyetlerine devam edebilecek. Yenilenecek olan hastane, fiziki şartları uygun olduğunda sadece o birimleri ile çalışmaya devam edebilecek.

Odalarda düzenleme yapılabilmesi için de İmar Kanunu’nda kolaylık sağlanacak. Buna göre, özel hasteneler, bünyelerindeki küçük tadilatları belediyeye müracaat etmeden, Bakanlığa bildirmek koşuluyla yaptırabilecek.”

ÖZEL HASTANELER, SEMTLERE KÜÇÜK BİRİMLER AÇABİLECEK

Özel hastenelerin konaklama tesislerinde kliniklerinin bulunduğunu dile getiren Şencan, turistik yerlerde ve tatil köylerinde muayene amaçlı hizmet verilmesini ve buralarda küçük işlemlerin gerçekleştirilmesini uygun bulduklarını bildirdi.

Şencan, özel hastanelerin kendilerine bağlı semt polikliniği açamadığına dikkati çekerek, “Üniversitelerin ve devlet hastanelerinin bu imkanı vardı. Yeni düzenlemeyle özel hastanelerin aynı il içinde olmak koşulu ile küçük bir birim açmasına esneklik getirildi. Bu birimler, hastaneyi temsil edecek. Buralarda muayenehane şartlarında yapılabilecek uygulamalara izin veriyoruz” diye konuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
GSK, soruşturmayı Çin’de takip edecek

Çin'deki yapılanmasına ilişkin rüşvet ve yolsuzlukla soruşturma başlatılan global ilaç devi GlaxoSmithKline (GSK), olayı takip etmeleri ve incelemelerde bulunmaları için...

Kapat