Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

22 Temmuz 2013, Pazartesi 10:55

GSK, soruşturmayı Çin’de takip edecek

Çin’deki yapılanmasına ilişkin rüşvet ve yolsuzlukla soruşturma başlatılan global ilaç devi GlaxoSmithKline (GSK), olayı takip etmeleri ve incelemelerde bulunmaları için üç üst düzey yetkilisini Çin’e yolladı.

Çin’de ilaç fiyatlarını yükselterek karlılığını artırmak için devlet yetkilileri ve doktorlara rüşvet verdiği gerekçesiyle hakkında soruşturma davası açılan İngiliz ilaç devi GSK’nın ülkedeki operasyonlarından sorumlu dört üst düzey Çinli yöneticisi, iki hafta önce gözaltına alınmış ve sonrasında suçlarını itiraf ettikleri bildirilmişti.

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre; yolsuzluğa adı karışan şirketi ve yöneticilerini sert bir dille eleştiren Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı, soruşturmanın başında “Glaxo’nun Çin’de bir suç örgütü gibi çalıştığı” açıklamasını yapmıştı.

Dünyanın gündemine de taşınan soruşturmada, GSK’nın yetkililerinin rüşveti kanalize ettikleri çeşitli yollar olduğu iddia edilirken, en çok seyahat acenteleri üzerinden rüşvet dağıttıkları öne sürülüyor.

Yolsuzluk, Çin’in çözümüne öncelik vereceğini sıklıkla vurguladığı sorunların başında geliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
TÜİK sağlık hizmet fiyatlarına açıklık getirdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kamuoyunda Tüketici Fiyatları Endeksi’nde (TÜFE) kullanılan sağlık hizmet fiyatlarının yanlış olduğuna ilişkin yanıltıcı haberler üzerine açıklama...

Kapat