Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Kasım 2013, Salı 09:56

Özel hastaneler zam yapmadı

Özel Hastaneler Platformu Derneği Başkanı Dr. Mehmet Altuğ, özel hastanelerin tamamının fark ücretlerini ‘yüzde 90’dan yüzde 200’e çıkardığı’ şeklindeki algının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Dr. Altuğ, “Özel hastanelerin büyük kısmı fiyat farklarını yüzde 90’dan yüzde 200’e çıkarmamıştır. Çünkü Anadolu’nun hiçbir şehrinde insanımızın ödeme gücü sebebiyle zaten yüzde 90 hizmet farkı uygulanamıyordu ki ‘yüzde 200 fark serbest oldu’ diye hemen fiyatlarına zam yapabilsin.” dedi.

Başkan Altuğ, yaptığı yazılı açıklamada, fark ücretlerinin artırılmasına ilişkin, fark ücretlerinin yüzde 90’dan yüzde 200’e çıkarıldığının açıklanmasından sonra vatandaşlarda ‘özel hastanelerde fiyatlar çok arttı’ şeklinde bir algı oluştuğunu belirtti. Hasta başvurularının ‘zam yapıldı’ kaygısıyla ciddi anlamda azaldığına değinen Dr. Altuğ, şunları kaydetti: “Öncelikle özel hastanelerin büyük bir kısmı hizmet fiyat farklarını yüzde 90’dan yüzde 200’e çıkarmamıştır. Çünkü Anadolu’nun hiçbir şehrinde insanımızın ödeme gücü sebebiyle zaten yüzde 90 hizmet farkı uygulanamıyordu ki yüzde 200 fark serbest oldu diye hemen fiyatlarına zam yapabilsin.

Pratikte özel hastane ve özel merkezler bu uygulamayı yapmamıştır, yapması da mümkün değildir. Burada yüzde 200’e kadar hizmet farkının alınabileceği ifade edilmiştir. Bu kamuoyunda direkt uygulamaya geçildiği ve hizmet farklarına yüzde 200 zam yapıldığı şeklinde algılanmıştır. Böyle bir şey eşyanın tabiatına aykırıdır, olamaz. Altını tekrar çizmeliyiz; bu sadece önceden yüzde 90’a kadar müsaade varken şimdi yüzde 200’e kadar müsaade edilmiştir. Sektörün bu zammı yapması birçok noktada mümkün değildir. Çünkü hem ekonomik olarak insanımız bunu karşılayamaz, hem de birden bu kadar farkın artırılması bütün sektörlerde olduğu gibi arz talep dengesinin oluştuğu bir alanda mümkün olamaz.

Ayrıca bu uygulamayı kamu 8 -9 yıl fiyat artışı yapmadığı bir alanda, bunu vatandaşın cebinden ödeme şeklinde sektörü rahatlatma adına yapmıştır. SGK’nın zam yapması gereken noktada bunu yapması hem yanlış algılara yol açmış hem de sektörde hiçbir rahatlama olmadığı gibi zam yapıldığı kaygısıyla daha negatif bir algıya yol açmıştır. Hasta başvuruları ‘zam yapıldı’ kaygısıyla ciddi anlamda azalmıştır. Ancak daha önce olduğu gibi şimdi de hiçbir hizmet sunucumuzun dilediği fiyatla ya da yüzde 200 fiyat artışı yaparak hizmet fiyat farkı alma lüksü yoktur ve olamaz.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
MSD “Çalışan Anneler İçin En İyi 100 Şirket” listesinde

MSD, 2013 yılında da  “Çalışan Anneler İçin En İyi 100 Şirket” listesinde yer aldı. Working Mother (Çalışan Anne) dergisi tarafından...

Kapat