Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

4 Temmuz 2014, Cuma 11:08

Özel hastane içinde eczane açmak artık yasak

Sağlık Bakanlığı’nın, “Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik’te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”i Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğe göre hasta mahremiyeti ve bilgilerinin gizliliği ilkelerinin ihlal edildiğinin tespiti halinde mesul müdür uyarılacak. İkinci tespitte 1 gün, üçüncü tespitte 3 gün faaliyet durdurulacak. Ruhsat ve faaliyet izin belgesi almadan hizmet verilirse valilik, hastanenin faaliyetini durduracak. Savcılığa suç duyurusunda bulunulacak.

Habertürk’te yer alan habere göre yasalarca suç olarak kabul edilen tıbbi işlemlerin yapıldığının tespiti halinde, 3 ay faaliyet durdurulacak, ikinci tespitte ruhsat iptal edilecek. Bakanlıkça uzmanlık belgesi verilmeyen tabipler ile çalışma izinleri ile hakları olmayan tabiplerin çalıştırıldığının tespiti halinde faaliyet 10 gün durdurulacak. Acilde kanuna aykırı ilave ücret alındığının tespiti halinde brüt hizmet gelirinin binde biri tutarında idari para cezası ile cezalandırılacak. Aykırı olarak alınan ücretler hastaya iade edilecek. 1 yıl içinde 4 kez uyarılan mesul müdürün 5’incisinde görevine son verilecek. 3 yıl hiçbir özel hastanede mesul müdürlük yapamayacak.

HASTANEDE ECZANE VE GÖZLÜKÇÜYE YASAK

Değişikliğe göre özel sağlık kuruluşlarında aynı binada hastaneeczane ve gözlükçü açılması yasaklandı. Aynı binada sadece görüntüleme hizmeti sunan birimler ve laboratuvarlara izin verildi.

KAMERALI SİSTEM KURULUYOR

Düzenleme ile özel tıp merkezlerine kameralı kayıt yapma zorunluluğu da getirildi. Buna göre hasta mahremiyeti dikkate alınmak kaydıyla, ortak kullanım alanları kamera kayıt sistemi ile kayıt altına alınacak. Kamera görüntüleri herhangi bir olaya karşı izlenilmek üzere en az 2 ay süre ile saklanacak.

HABERSİZ DENETİM YAPILACAK

Özel tıp merkezleri şikâyet, soruşturma veya Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak olağandışı denetimler hariç olmak üzere, il sağlık müdürlüğünce oluşturulan bir ekip tarafından düzenli olarak denetlenecek. Denetimlerin sıklığı, Bakanlık tarafından belirlenecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kök hücreden kornea üretildi

ABD'deki Massachusetts Göz ve Kulak Enstitüsü'nden bilim insanları, kök hücreden kornea üretmeyi başardı. Çalışmaların, kornea tedavisinde bir dönüm noktası olacağı...

Kapat