Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Haziran 2012, Salı 18:22

Orta Doğu ve Doğu Avrupa’dan gelen kuduz uzmanları Paris’te buluştu

Orta Doğu ve Doğu Avrupa ülkelerinden (Hırvatistan, Gürcistan, İran, Kazakistan, Romanya, Sırbistan, Türkiye ve Ukrayna) gelen kuduz uzmanları 5-8 Haziran tarihleri arasında Paris’te bir araya geldi. Üç gün süren toplantı süresince uzmanlar bölgesel bağlamda hastalığın önlenmesi ve kontrolü için stratejiler belirlemek üzere Pastör Enstitüsü ile Kuduz Kontrolü için Küresel İttifak’tan (Global Alliance for Rabies Control, GARC) uzmanlarla kendi ülkelerindeki kuduzun durumunu tartıştı.

Toplantıda, Hırvatistan ve Sırbistan gibi Orta Doğu ve Doğu Avrupa Kuduz Uzmanlık Bürosu’na bağlı (MEEREB) ülkelerden bazılarında, 30 yıldan uzun süredir kuduz kaynaklı insan ölümü kaydedilmediğine dikkat çekildi. Ancak tilkilerdeki kuduzun, insanlarda görülen kuduz vakalarını önlemek için aralıksız bir gözetiminin, dikkate değer bir ihtiyatlılığı ve gerekli kamu sağlığı müdahalelerini zorunlu kıldığına vurgu yapıldı. Toplantıda temsil edilen diğer ülkelerde kuduzun sadece vahşi hayvanlarda değil köpeklerde de görüldüğü, alınan koruyucu önlemlere rağmen insan vakalarına da hala rastlandığı ifade edildi.

Çalışmaları sırasında Asya ve Afrika Kuduz Uzmanı Büroları (AREB ve AfroREB) gibi diğer bölgesel ağlarla da ortaklıklar kuran MEEREB, Orta Doğu ve Doğu Avrupa bölgelerinde kuduzun kontrolüne ve ortadan kaldırılmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Roche çalışanlarından fotoğraflarla “Bir Yaşam Nesnesi Olarak Bisiklet”

Roche Türkiye çalışanlarının kurduğu fotoğraf ve çevre kulüplerinin gelenekselleşen Fotoğraf Yarışması, bu yıl bisiklet konu alınarak gerçekleştirildi.

Kapat