Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

31 Ocak 2014, Cuma 16:00

Organ üretimi için jet hücre

Japonya’daki RIKEN Gelişim Biyoloji Merkezi ve ABD’deki Harvard Tıp Fakültesi’nden biliminsanları tarafından geliştirilen yeni yöntemle 30 dakika gibi kısa bir sürede istenilen organ veya dokuya uygun kök hücre üretilebiliyor.

İşlemi hızlandıran ise kök hücre için kullanılan hücrelerin 30 dakika boyunca seyreltilmiş özel bir asit çözeltisi dolu kapta bekletilmesi. Yöntemin organ üretimi için önemli katkı sağlaması bekleniyor. Hürriyet’in haberine göre; ancak bunun için laboratuvarda hayvanlar üzerinde yapılan çalışmaların tamamlanması ve insanlar üzerinde de denemelerin başlaması gerekiyor.

Tümörleri durduracak

Araştırmayı yöneten Japon bilimci Haruko Obokata, yeni hızlı yöntemle kanser tedavilerinde tümörlerin yayılmasına daha kısa sürede müdahale edilebileceğine dikkat çekti. Yöntemin kalp, parkinson ve felç gibi hastalıkların yeni dokularla tedavi edilmesini de kolaylaştırması bekleniyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Harvard’lı öğrencilerin tercihi Acıbadem Mobil Sağlık

Harvard Business School’da öğrenim gören MBA öğrencilerinin proje geliştirmek için geldikleri Türkiye’de seçtikleri örnek şirketler arasında Acıbadem Mobil Sağlık da...

Kapat