Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

31 Ocak 2014, Cuma 15:34

Harvard’lı öğrencilerin tercihi Acıbadem Mobil Sağlık

Harvard Business School’da öğrenim gören MBA öğrencilerinin proje geliştirmek için geldikleri Türkiye’de seçtikleri örnek şirketler arasında Acıbadem Mobil Sağlık da yer aldı. Öğrenciler, hedef kitle ile yaptıkları yüz yüze görüşmelerin ardından, Acıbadem Mobil Sağlık’ın kadın sağlığı alanında küresel çapta uygulayabileceği bir proje geliştirdiler.

Dünyanın en önemli eğitim kurumları arasında yer alan ve merkezi ABD’de bulunan Harvard Business School’da (HBS) öğrenim gören MBA öğrencileri, okulun FIELD programı kapsamında ülkemizi ziyaret etti.

Programda yeni dönem alanlarından biri de mobil sağlık olurken, Acıbadem Mobil Sağlık Türkiye’de HBS tarafından seçilerek programa dahil edilen az sayıdaki şirketten biri olarak dikkat çekti. Son dönemde kendi alanında hayata geçirdiği yenilikçi uygulamalarla öne çıkan Acıbadem Mobil Sağlık’ın seçilmesinde, yurtiçindeki başarılarının yanı sıra global danışmanlık şirketi Frost & Sullivan tarafından layık görüldüğü “2012 Pan European Growth Leadership” (2012 Pan Avrupa Yükselen Liderlik) ödülü de önemli rol oynadı.

Türkiye’de saha çalışması yapıldı

Geçtiğimiz Kasım ayında başlayan program kapsamında, 6 HBS öğrencisi 1 dönem boyunca telekonferans ve e-posta gibi online iletişim yöntemlerini kullanarak hazırlıklarını yaptılar. Bu dönemde dünyadaki örnekleri ve Türkiye pazarını inceleyen öğrenciler, daha sonra Türkiye’ye gelerek Acıbadem Mobil Sağlık’ın üst yöneticileri ile çeşitli toplantılar gerçekleştirdiler. Öğrenciler, toplantıları ardından geliştirdikleri modeli test etmek için de saha çalışması planladılar.

HBS öğrencileri bu doğrultuda farklı sosyoekonomik gruplardan çok sayıda çalışan kadınla yüz yüze görüşme gerçekleştirdiler. Görüşmelerin ardından hazırlanan raporda, “Türkiye’deki kadınlar kariyerleri ve özel hayatları arasında bir denge kurmaya çalışırken stresli bir yaşam sürüyorlar. Sağlıkları ile ilgili konuları rahatça konuşabilecekleri ve tavsiye alabilecekleri, yaşam kalitelerini artıracak güvenilir bir kaynağa ihtiyaç duyuyorlar” ifadelerine yer verildi.

Kadın sağlığı için benzersiz bir proje

Saha çalışmasında elde ettikleri bilgilerden yola çıkan HBS öğrencileri, Acıbadem Mobil Sağlık’ın lider konumunun ve uzmanlığın getirdiği başarılı uygulamalarının verdiği güven duygusunu temel alan bir proje geliştirdiler. Proje, Acıbadem Mobil Sağlık’ın kadın sağlığı alanında önce Türkiye’de daha sonra küresel çapta uygulanabileceği benzersiz özelliklere sahip bulunuyor.

HBS FIELD programı, 2 yıllık MBA programının ilk yılını kapsıyor. Öğrencilerin liderlik özelliklerinin gelişimi için ekip halinde saha çalışması yaptıkları program, okulun ABD’nin Boston şehrindeki merkezinde başlıyor, ardından seçilen ülkelerdeki şirketlerle yapılan ziyaretlerle devam ediyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Aile hekimleri 7/24 görevde olacak

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, tartışma yaratan “Aile hekimlerine nöbet uygulamasına” ilişkin ayrıntıları paylaştı. Müezzinoğlu, ilk etapta nöbetin gece 22.00’ye kadar,...

Kapat