Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Eylül 2013, Perşembe 16:59

“Organ nakli” operasyonunda profesör ve doktorlar gözaltına alındı

Ankara’da “organ nakli” operasyonda aralarında profesör ve doktorların da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Sahte belgeler düzenleyerek organ nakli yaptıkları iddia edilen doktorlar, poliste sorgulanıyor. Şüphelilerin, donör ile hastayı akraba gibi göstererek, nakil işlemleri yaptığı öne sürülüyor.

17 İLDE EŞZAMANLI OPERASYON DÜZENLENDİ

Hürriyet’in haberine göre; Polis Ankara, Antalya, Adana, Eskişehir, İstanbul ve İzmir’in de aralarında bulunduğu 17 ilde, 80 farklı noktaya eşzamanlı operasyon düzenledi. Aralarında 2 profesör, eczacı, laborant ve teknisyenlerin de bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı.

Organ naklinde akraba dışında canlı vericiden organ kabul etmek yasal olmadığı için kişileri akraba gibi göstererek organların satıldığı belirlendi. Polisin bir yıldır izlemede olduğu ve organ alan kişilerin arasında tanınmış iş adamları ve zenginlerin de olduğu ortaya çıktı. Organ çetesinin ayrıca yurtdışı bağlantıları da ortaya çıkarıldı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Günde yaklaşık 75 bin antidepresan ilaç satılıyor

Portekiz'de bu sene Ağustos ayına kadar 18 milyon kutu psikotrop madde içeren ilaç satıldı. Geçen senenin verilerine göre bu ilaçların satışı...

Kapat