Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Eylül 2013, Perşembe 14:01

Günde yaklaşık 75 bin antidepresan ilaç satılıyor

Portekiz’de bu sene Ağustos ayına kadar 18 milyon kutu psikotrop madde içeren ilaç satıldı. Geçen senenin verilerine göre bu ilaçların satışı yüzde 1,9 oranında artış gösterdi. Merkezi sinir sisteminde etkisini gösteren ve beynin işlevlerini değiştirerek algıda, ruh hâlinde, bilinç ve davranışta geçici değişikliklere neden bu ilaçlar, IMS Health kurumunun yaptığı araştırmaya göre, günde 75 bin kutu civarında satılıyor. Düzenli olarak kullanımda ise bağımlılığa sebep oluyor.

Ekonomik krizin, antidepresan satışındaki artışa etkilerinin tartışılması üzerine Lusa Haber Ajansı’na konuşan Portekiz Psikiyatri ve Ruh Sağlığı Derneği Başkanı Luisa Figueira, ”Aile hekimlerinin bize yolladığı depresif atak şikayeti olan hastaların, problemlerinin başında ekonomik güçlükler ve işsizlik geliyor. Bu insanların tedaviden çok işe ihtiyacı var.” dedi. Ocak ayından beri satılan 18 milyon kutu antidepresan ilacının Portekiz’e maliyeti 30,4 milyon Euro, satın alan hastalara ise toplam 56,4 milyon Euro olarak hesaplandı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Okyanusa açılabilen “Gemi Hastanesi” geliyor

Sağlık Bakanlığı'nın 2013 yılı başında açıkladığı 'Gemi Hastanesi Projesi' kapsamında yurtiçi ve yurtdışındaki acil ve afet durumları ile insani yardım...

Kapat