Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Ocak 2012, Salı 18:49

Operasyon sonrası ağrılara karşı uzatılmış salınımla anestezik uygulayan kontakt lensler

Lazer eşilğinde in situ keratomilozis (laser-assisted in situ keratomileusis, LASIK) ve fotorefraktif keratektomi gibi operasyonlar sonrasında hastalar operasyonu takip eden günlerde ciddi ağrılar ile mücadele etmek zorunda kalabiliyorlar. Bu ağrıları gidermek için anestezik göz damlaları kullanılıyor, fakat bu damlalar hastaya rahatsızlık verebiliyor ya da kolaylıkla doz aşımına neden olabiliyor.

ABD’de yer alan Florida Üniversitesi’nden araştırmacılar, bu problemi göz önüne alarak, anesteziklerin topikal olarak uygulanmasına olanak veren kontakt lens geliştirdiler. Anestezik ajanın içine hapsedildiği kontakt lens uzatılmış salınım ile ağrıyı uzun süre ve zahmetsizce giderebiliyor. Operasyon öncesinde çoğu kez kontakt lens kullanan hastalar ise bu yeni tedavi yöntemine kolaylıkla uyum sağlayarak rahatsızlık hissetmiyor.

Araştırmacılar, Langmuir’de yayımlanan makalelerinde, ticari olarak bulunabilen silikon hidrojel kontakt lenslerin lokal anestezikleri de içerisine alan birçok oftalmik ürünün salınımını gerçekleştirebildiğini, fakat mevcut ticari kontakt lenslerin lokal anesteziklerin salınımını sadece birkaç saat içerisinde gerçekleştirdiğini belirtiyorlar. Bu süreyi yetersiz bulan araştırmacılar, salınımın süresini artırmak amacıyla, yüksek hidrofobiteye sahip E vitamini agregatlarını difüzyonu yavaşlatan bariyerler olarak kullanmışlar. Araştırmacılar, taşıdıkları elektriksel yük nedeni ile fizyolojik pH’da hidrofilik davranış gösteren anesteziklerin (lidokain, bupivakain ve tetrakain), salınım sırasında E vitamini bariyerlerine takıldığını belirtiyorlar.

Makalede, E vitamini yüklenen kontakt lenslerin 1-7 gün arasında salınım gerçekleştirebildiği ifade ediliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Acıbadem hisselerinin satışı tamamlandı

Abraaj Capital, Acıbadem Sağlık Yatırımları Holding A.S. ve ilişkili şirketlerdeki %50 hissesinin tamamının IHH ve Khazanah Nasional Bhd'ye satışının basarıyla...

Kapat