Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Ocak 2012, Salı 17:19

Acıbadem hisselerinin satışı tamamlandı

Orta Doğu, Afrika, Türkiye ve Asya gibi hızlı büyümekte olan ekonomilere yatırım yapan girişim sermayesi fonu Abraaj Capital, Acıbadem Sağlık Yatırımları Holding A.S. ve ilişkili şirketlerdeki %50 hissesinin tamamının Integrated Healthcare Holdings Sdn. Bhd (IHH) ve Khazanah Nasional Bhd’ye satışının basarıyla tamamlandığını açıkladı.

Anlaşmanın şartlarına göre IHH ve Khazanah, Acıbadem’in %75 hissesini, Abraaj ve Aydınlar Ailesi’nden nakit ve yeni ihraç edilecek IHH hissesi karşılığında satın aldı. İşlemin tamamlanması ile birlikte Abraaj Capital Malezya, Singapur, Hindistan ve Türkiye’de geniş bir ağa sahip olan ve Çin, Brunei, Abu Dhabi ve Doğu Avrupa’da faaliyetleri bulunan dünyanın en büyük özel sağlık hizmetleri şirketlerinden biri olacak Integrated Healthcare’de hissedar oldu.

Mevcut durumda, Khazanah’in iştiraki Pulau Memutik Ventures Sdn. Bhd’nin IHH’de %70 hissesi, Mitsui & Co’nun iştiraki MBK Healthcare Partners Limited’in ise %30 hissesi bulunuyor. Abraaj Capital ve Acıbadem, Integrated Healthcare yönetim kurulunda Abraaj Capital Asya ekibinin CEO’su Omar Lodhi, ve Acibadem’in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mehmet Ali Aydınlar tarafından resmi olarak temsil edilecek. Abraaj Capital Türkiye CEO’su Selçuk Yorgancıoğlu, Acıbadem yönetim kurulundaki görevine devam edecek.

Abraaj Capital’in Fonları aracılığı ile Acıbadem’e yaptığı yatırım, Abraaj Capital’in Türkiye’nin büyüme potansiyeline ve Türkiye özel sağlık hizmetleri sektörünün potansiyeline olan inancını, ve Acıbadem’in geniş hastane ağına, marka bilinirliğine ve tecrübeli yönetim kadrosuna olan güvenini gösteriyor. Acıbadem, Abraaj Capital’in ortak olduğu son 4 sene içinde, hastane sayısını 6’dan 14’e ve yatak kapasitesini yaklaşık 750’den 1,850’ye arttırarak Türkiye’nin önde gelen sağlık hizmetleri şirketine dönüştü.

Kapanış seremonisinde konuşan Abraaj Capital Kurucusu ve Grup CEO’su Arif Naqvi,

“Abraaj Capital, Türkiye’de dünya standartlarında bir hastane yönetim sistemi oluşturularak dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birinin önde gelen sağlık hizmetleri şirketinin yaratılması konusunda Acıbadem’in vizyonunu yakından destekledi. Bu vizyonu basarıyla tamamlayan Acıbadem’in, faaliyet gösterdiği dinamik sektörde büyümesini devam ettirerek, ileride Integrated Healthcare Grubu’nun aktif yönetim anlayışı altında daha da iyi yerlere geleceğine güveniyoruz.”

dedi.

Naqvi,

“Acıbadem’e yaptığımız yatırım, hızlı büyüyen bölgelerde yüksek katkı sağlayan sektörlere yatırım tezimizin geçerliliğini doğruluyor. Türkiye’deki mevcut yatırımlarımızı ve gelecekte ortaya çıkacak fırsatları yakından takip ediyoruz. Khazanah ve Mitsui ile yaptığımız ortaklıktan son derece memnunuz ve bu ortaklığın uzun dönemli ve yüksek getirili bir işbirliği olarak devam edeceğini düşünüyoruz.”

diye konuşmasını sonlandırdı.

Khazanah’in Yönetici Direktörü Tan Sri Dato’ Azman Hj Mokhtar ise,

“Khazanah’ın yatırım yaptığı en önemli şirketlerden biri olan Integrated Healthcare Holdings’de Abraaj Capital’i hissedar olarak görmekten memnuniyet duyuyoruz. Abraaj Capital’in şirketimize getireceği tecrübe ve deneyime son derece önem veriyor ve gelecekte Integrated Healthcare’in Türkiye ve diğer ülkelerdeki operasyonlarını büyütmeyi heyecanla bekliyoruz”.

ifadelerini kullandı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İstanbul Sağlık Müzesi yeniden canlandırılacak

İstanbul Sağlık Müdürlüğü Ek Hizmet Binası olarak kullanılan eski Sağlık Müzesi, İstanbul İl Özel İdaresi tarafından restore ediliyor.

Kapat