Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Ocak 2012, Salı 13:34

İstanbul Sağlık Müzesi yeniden canlandırılacak

1918 yılında dönemin Sıhhiye Umum Müdürü Dr. Adnan Adıvar tarafından Sultanahmet Divanyolu’nda “halkı salgın hastalıklardan korumak, bu hastalıkları önlemek ve hijyen kurallarını öğretmek” amacıyla kurulan, ancak 1980’lerden sonra işlevini yitiren Sağlık Müzesi, İstanbul İl Özel İdaresi tarafından restore ediliyor.

1988-1989 yılları arasında onarıma giren ve ardından Sağlık Grup Başkanlığı ve Kuduz Merkezi olarak işlev gören yapı, 2002 yılında tekrar onarıma alındı. Bina, bu tarihten itibaren İstanbul Sağlık Müdürlüğü Ek Hizmet Binası olarak çeşitli birimleri ile hizmet veriyor.

Geçtiğimiz yıl başlatılan restorasyon çalışmaları kapsamında, zamanın ve dış etkenlerin etkisiyle yıpranmış olan yapı, özgün malzemeler kullanılarak yenileniyor. 2 milyon 230 bin TL harcanarak yapılması amaçlanan yenileme çalışmalarının Ekim 2012’de tamamlanması planlanıyor.

İstanbul Sağlık Müzesi

Bugün İstanbul Sağlık Müdürlüğü Ek Hizmet Binası olarak kullanılan yapı, restorasyonu tamamlandıktan sonra “Sağlık Müzesi” olarak yeniden canlandırılacak. Kurulduğundan bu yana modern bir anlayışta olan Sağlık Müzesi, çağdaş müzecilik normlarında işlevlendirilerek yeniden açılacak. Toplumun sağlık konusunda eğitimi temel amacı ile çok amaçlı eğitim salonları ve kütüphaneye sahip olacak. Teknolojik altyapısı ile interaktif olması planlanan müzeyi, engelliler de kolaylıkla ziyaret edebilecek.

Müzenin bugünkü koleksiyonunu, Sağlık Bakanlığı’na bağlı devlet hastanelerinden toplanmakta olan tıbbi cihazlar, sağlık mensuplarına ait şahsi tarihi değerdeki objeler, fotoğraflar, okullarda ve hastanelerde halkı eğitmek için hazırlanmış filmler, hastane kütüphanelerinden toplanan tıp kitapları, hastanelerdeki gündelik yaşama ait nesneler oluşturuyor.

Müzenin en önemli nesneleri ise eski müze envanterinde de yer alan tablolar ve mulajlar. Ayrıca Türk Müzeciliği’nin ilk eğitim nesnelerinden biri olan “diş temizliği modeli” de müzenin önemli nesnelerinden. Bunun dışında müzede cerrahi, dahiliye, ecza ve temel tıp bilimlerini temsil eden nesneler ile geniş bir mobilya koleksiyonu bulunuyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sol işitme korteksindeki fonksiyon bozukluğu disleksi’ye neden oluyor

Sonuçları Neuron'da yayınlanan yeni bir araştırma, sol işitme korteksindeki fonksiyon bozukluğunun disleksi'nin temel nedenlerinden birisi olduğunu gösteriyor.

Kapat