Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Şubat 2014, Pazartesi 10:52

Olta ipi “misinadan” yapay kas üretildi

Aralarında Türklerin de bulunduğu uluslararası bir araştırma ekibi, olta ve dikiş ipinin hammaddesi olan “misina”dan yapay kas üretti. Teksas Üniversitesi Nanoteknoloji Enstitüsü’nden Carter Haines’in insan kasından 100 kat daha güçlü olduğunu belirttiği yapay kasın maliyetinin de çok düşük olduğu ifade ediliyor. Ntvmsnbc.com internet sitesinin haberine göre yapay kas, protez uzuvlarda, tıbbi aletlerde, robotlarda ve hatta kıyafetlerde kullanılabilecek. Yapay kasın yapısı, naylon liflerden oluşuyor.

Bu lifler, geçirgen bir çubuğa sıkıca sarılıyor. Çubuğun ısısına göre lifler büzülüp genleştikçe yapay kasta kasılma gerçekleşiyor. Araştırmacılar bu kasılmanın insan kasındakinden çok daha güçlü olduğunu belirtiyor. Öyle ki 100-200 derece ısı verildiğinde, yapay kas, insan kasının kaldırabileceğinden 100 kat daha fazla ağırlık kaldırabiliyor. Yapay kasın, protez uzuvları kuvvetlendirmenin yanı sıra akıllı kıyafetlerin üretilmesinde de kullanılabileceği belirtiliyor. Uzmanlar, yapay kastan dokunan kıyafetlerin sıcak havada genleşerek serin, soğuk havada ise büzülerek insanı sıcak tutacağını ifade ediyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Google Glass ilk kez bir ameliyatta kullanıldı

Giyilebilir teknoloji alanında devrim yapan Google Glass (Google gözlük) şimdi de tıp alanında kullanılmaya başlandı. ABD'de Google Glass ilk defa bir...

Kapat