Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Şubat 2014, Pazartesi 10:48

Google Glass ilk kez bir ameliyatta kullanıldı

Giyilebilir teknoloji alanında devrim yapan Google Glass (Google gözlük) şimdi de tıp alanında kullanılmaya başlandı. ABD’de Google Glass ilk defa bir ameliyatta kullanıldı. Indiana Hastanesi’nde görev yapan Dr. Paul Szotek and Dr. Jeff Browne 45 yaşındaki bir hastanın karnındaki tümörü almak için gerçekleştirdikleri ameliyatın tüm ayrıntılarını Google’ın akıllı gözlüğüyle kaydetti. Szotek ve Browne 4 saat süren operasyon sırasında, hastanın MRI ve röntgen taramalarını da gözlük sayesinde ellerini kullanmadan görüntüleyebildi. Google Glass’ın doktorların gelecekte çalışma biçimini etkileyeceğini savunan Dr. Szotek, “Acil durumlarda, ciddi yaralar kazanın yaşandığı yerde görüntülenebilir ve görüntüler cerrahlarla travma merkezlerine gönderilebilir. Bu sayede yaralanmanın boyutu uzmanlar tarafından anında teşhis edilebilir ve ilk müdahale ekibi ile etkileşime geçilebilir” dedi.

Prostat kanseri riskine DNA testi
İngiltere’nin başkenti Londra’daki Kanser Araştırmaları Enstitüsü uzmanları, DNA testiyle, ölümcül prostat kanserine yakalanmada hangi erkeğin en yüksek riski taşıdığının tahmin edilebileceğini söylüyor. BBC’ye göre, araştırmacılar, prostat kanseri olan ya da en azından 3 yakın aile bireyinde bu hastalık görülen 191 erkekten kan örneği aldı ve her birindeki genlerde, meme ve yumurtalık kanseriyle de ilişkili olduğu bilinen BRCA genleri de dahil, riskli mutasyonlar olup olmadığını incelendi. British Journal of Cancer’de yayımlanan sonuçlara göre ve erkeklerin yüzde 7’sinin, 14 yüksek risk mutasyonundan birine sahip olduğu görüldü. Ayrıca araştırmacılar, bu kişilerin vücuda yayılmaya başlamış agresif prostat kanserine sahip olduklarının da altını çiziyor. “Prostat kanseri olan ya da aile geçmişinden dolayı endişelenen erkeklere, 2-3 yıl içinde görüntüleme sunulacağını umuyorum” diye konuşan araştırmacı Dr Zsofia Kote-Jarai, “Ancak derhal prostatlarının alınması kararı mümkün değil” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kalbi 3 boyutlu görüntüleyen çip üretildi

ABD’li bilim insanları, damarların içini ve kalbi 3 boyutlu görüntüleyebilen çip üretti. 1.4 mm büyüklüğündeki çip, ultrason ve ses dalgaları...

Kapat