Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Şubat 2014, Pazartesi 10:21

Kalbi 3 boyutlu görüntüleyen çip üretildi

ABD’li bilim insanları, damarların içini ve kalbi 3 boyutlu görüntüleyebilen çip üretti. 1.4 mm büyüklüğündeki çip, ultrason ve ses dalgaları ile kalp hastalıklarının tanı ve tedavisinde çığır açacak.

Georgia Teknoloji Üniversitesi bilim insanları devrim niteliğinde bir buluşa imza attı. 1.4 milimetre büyüklüğünde bir çip üreten araştırmacılar, bu çip ile damarların iç kısmının ve kalbin 3 boyutlu görüntüsünü elde ederek daha sağlıklı tedavi uygulanacağını açıkladı.

Deneyler sürüyor

Deneysel çalışmaları devam eden çip, üzerindeki 56 element kalp ve damarlara ultrason dalgaları gönderebiliyor ve diğer 48 element de ses sinyallerini algılayabiliyor. Star Gazetesi’nin haberine göre; Vücutta bulunan çip, mikroskobik kablo aracılığıyla dışarıdaki alıcıya bilgi aktarıyor. Buluş, kalp ve damar hastalıklarının tanı ve tedavisinde önemli gelişme sağlayacak.

Damar neden tıkandı!

Normal şartlarda damarların incelenmesi Scan ile yapılabiliyor. Ancak bu yöntem damarlarda sadece bir noktaya yönelik inceleme imkanı sağlıyor. Araştırmacı Levent Değertekin  “Örneğin tamamen tıkanmış olan bir damarın neden tıkandığı konusunda bilgi verecek bir sisteme ihtiyaç duyuyoruz. Damarları incelerken arkasını, önünü ve yan kısımlarına detaylı bir şekilde bakmamız gerekiyor. Bunu uygulayacak bir sistem henüz mevcut değil” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kalpte kök hücre araştırması başladı

Kalp hastalıklarının tedavisinde kök hücrelerin denendiği en büyük araştırma, İngiltere'nin başkenti Londra'da başladı. 11 ülkeden üç bin hastanın katıldığı araştırmada kök...

Kapat