Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

4 Nisan 2011, Pazartesi 20:25

Okulda Diyabet Programı’nın ikinci yılı başladı

Geçtiğimiz yıl başlatılan Okulda Diyabet programıyla (ODP) öğretmenlerin diyabetli çocukların okulda bakımı konularında eğitilmesi yoluyla, sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi amaçlanıyor. Sanofi-aventis’in koşulsuz desteklediği ve Türkiye’de bir ilk olan “Okulda Diyabet Eğitim Programı” kapsamında, ülkemizdeki 650 bin öğretmen ve 16 milyon öğrenciye ulaşılarak çocuklarda diyabet belirtileri konusunda farkındalık oluşturuldu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Sağlık Bakanlığı ile Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği, diyabetli çocukların yaşam koşullarını iyileştirmeye dönük, “Okulda Diyabet Programı”nın ikinci yıl çalışmaları 1 Nisan 2011’de Sait Halim Paşa Yalısı’nda düzenlenecek çalışma toplantısıyla start aldı.

ODP yeni dönem aktivitelerinin planlandığı çalışma toplantısına, endokrin merkezleri temsilcileri, öğretmenler, MEB yetkililerinin katılımı oldu. Toplantının ilk yarım gününde çocuklarda diyabet, obezite konularında anahtar sunumlar yapıldı. Ayrıca bu konularda Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlığı’nca yürütülmekte olan çalışmalar gözden geçirildi. Toplantının ikinci bölümünde grup çalışmaları yapıldı ve oluşturulan gruplarda öğretmen ve çocuk endokrin merkezi uzmanlarının diyabet ve obezite konularındaki görüşleri entegre edildi. Geniş kapsamlı bu toplantı, diyabetin yanısıra çocuklardaki obezite konusunda da geniş kapsamlı çalışmaların ilk basamağı olarak konumlandırıldı.

Sanofi-aventis tarafından koşulsuz desteklenen ODP’nin ikinci yılı kapsamında, “sağlıklı beslenme ve şişmanlık farkındalık kampanyası”, “beslenme dostu okul sertifikasyonu”, “diyabetli çocuklara burs programı” düzenlenmesi planlanıyor.
 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Nefroloji Kış Okulu Toplntılarının onuncusu gerçekleşti

Türk Nefroloji Derneği (TND) yönetimi, geleneksel Nefroloji Kış Okulu toplantılarının 10'uncusunu 31 Mart - 3 Nisan 2011 tarihleri arasında Miracle...

Kapat