Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Nisan 2012, Cuma 13:05

Novartis, Türkiye’de yeni bir üretim tesisi daha açmayı planlıyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ü ziyaret eden İsviçre ticari delegasyonunda yer alan Novartis Yönetim Kurulu Üyesi Alexandre F. Jetzer-Chung’a göre firma; Orta Asya, Ortadoğu ve Afrika bölgelerinin yönetimini Türkiye’ye taşıyarak Novartis Türkiye’yi bölgesel merkez haline getirmeyi planlıyor. Jetzer-Chung göre Novartis ayrıca, Türkiye’de yeni bir üretim tesisi açmayı da hedefliyor.

Anadolu Ajansı’na (AA) konuşan Jetzer-Chung, geçmişte Mısır’ın Kuzey Afrika’nın sağlık merkez olma yönünde bazı adımlar attığını, fakat yakın geçmişte yaşanan huzursuzluk nedeni ile bu adımların durma noktasına geldiğini söyledi. AA’nın haberinde ayrıca, Jetzer-Chung’un Türkiye’nin gelecekte Kuzey Afrika’nın sağlık merkezi olabileceği görüşüne sahip olduğuna da değiniliyor.

Merkezi İsviçre’nin Basel kentinde bulunan Novartis Grubu firmaları dünya çapında 140’dan fazla ülkede faaliyet gösteriyor ve yaklaşık 124 bin kişiyi istihdam ediyor. 2011 yılında Grubun devam eden operasyonlarında 58,5 milyar dolarlık net satış rakamına ulaşılırken bunun yaklaşık 9,2 milyar dolarlık kısmı Grup çapında Ar-Ge faaliyetlerine aktarıldı.

1956 yılından beridir ülkemizde faaliyet gösteren Novartis Türkiye‘nin ise yaklaşık 2 bin 300 çalışanı bulunuyor. Ülkemizde üretim, pazarlama ve ilaç Ar-Ge faaliyetlerini yürüten Novartis’in Türkiye’de hâlihazırda, biri hammadde olmak üzere, 4 üretim tesisi bulunuyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Pfizer Türkiye, “İnsana Saygı” ödülünü dördüncü kez aldı

Pfizer Türkiye, insan kaynakları politika ve uygulamalarında benimsediği "İnsana Saygı" yaklaşımıyla, Kariyer.net tarafından dördüncü kez ödüle layık görüldü.

Kapat