Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

1 Ağustos 2012, Çarşamba 18:11

Novartis, “En Şeffaf Sağlık Firması” seçildi

Dünyanın lider ilaç firmalarından Novartis, şirketlerin şeffaflık, dürüstlük ve hesap verebilirlik ilkelerini inceleyen uluslararası şeffalık örgütü Transparency International tarafından yayınlanan raporda “En Şeffaf Sağlık Firması” seçildi.

Çok uluslu şirketlerin 2012 yılındaki yolsuzluk ve rüşvet gibi yasadışı uygulamalarına odaklanarak hazırlanan raporda şirketler; iş hızlandırmak için ödenen ücretler, ihlal edenlerin korunması, siyasetçilere yapılan bağışlar, organizasyonel şeffaflık ve ülke bazında raporlama kriterlerine göre değerlendirildi.

Firmaların websitelerinde yayınlanan halka açık bilgilerin analizine dayanarak hazırlanan raporda “organizasyonel şeffaflık” alanında en yüksek puanı alarak sağlık firmaları arasında birinci sıraya yerleşen Novartis, aynı zamanda sıralamanın İsviçre kökenli en şeffaf şirketi olarak da nitelendirildi.

Transparency International, çok uluslu firmalardan, yolsuzlukla mücadele programlarının duyurulması; bağlı kuruluşlarının, iştiraklerin, ortak girişimlerin ve ilgili diğer kuruluşların açıklanması; her ülke operasyonlarının mali hesaplarının ayrı ayrı yayınlanması gibi spesifik taleplerde bulunuyor. Örgüt, ülkelerin demokratik, sosyal ve ekonomik yönden gelişimi için toplumun tüm kesimlerinde şeffaflık, dürüstlük ve hesap verebilirlik ilkelerini hâkim kılma amacını taşıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Yüzlerce kişi hepatit farkındalığı yaratmak amacıyla Taksim’de bir araya geldi

Türkiye'de karaciğer hastalıkları konusunda toplumumuzu bilgilendirme ve farkındalık yaratma amacıyla yapılan etkinlikte, "Üç Maymun" teması işlendi.

Kapat