Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

1 Ağustos 2012, Çarşamba 18:03

Yüzlerce kişi hepatit farkındalığı yaratmak amacıyla Taksim’de bir araya geldi

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) kararıyla, hepatit B virüsünü (HBsAg antijenini ve hepatitle ilişkisini) keşfeden ve hepatit B aşısının geliştirilmesinde büyük katkısı olan Nobel Tıp Ödülü sahibi ünlü bilim adamı Baruch S. Blumberg’in doğum tarihi olan 28 Temmuz günü Dünya Hepatit Günü olarak belirlenirken, Dünya Hepatit Birliği’nin işbirliğinde bu yıl tüm dünyada kapsamlı ve ortak temalı etkinlikler gerçekleştirildi.

Bu kapsamda Birlik ile işbirliği içindeki Türk Karaciğer Vakfı, Hepatitle Yaşam Derneği, Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği (TKAD) ve Viral Hepatitle Savaşım Derneği (VHSD) ile birlikte, 28 Temmuz günü İstanbul Taksim’de, yüzlerce kişinin katılımıyla “Üç Maymun” eylemi gerçekleştirildi.

Galatasaray Lisesi önünden Taksim meydanına bando-müzik eşliğinde yürüyüşle başlayan etkinlik, Atatürk anıtına çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, TKV başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu ve Hepatitle Yaşam Derneği Başkanı Dr. Hilal Ünalmış Duda’nın konuşmalarıyla devam etti. Daha sonra sıra “Üç Maymun” temasının işlendiği gösteriye geldi. Gösteride, hepatit gibi büyük sorunları görmezden gelmenin, bu sorunlara kulakları tıkamanın ve bu sorunlar hakkında konuşmamanın, onlar hakkında yeterince bilgi sahibi olmamanın, o sorunların olmadığı veya çözüldüğü anlamına gelmediğini vurgulamak amacı ile katılımcılar, önceden belirlenmiş hareketleri bir rehber eşliğinde 12 kez tekrarladılar. Böylece hepatite karşı toplumun “duymuyorum, görmüyorum, konuşmuyorum” tavrı yerine, bilgili, bilinçli ve duyarlı olması gerektiğine dikkat çekildi.

Dünya Hepatit Birliği’nin organizasyonunda bütün dünyada aynı etkinlik gerçekleştirildiği için, eylem, Guiness Dünya Rekoru ekibi tarafından da izlendi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye’nin ilk Dijital Sağlık Zirvesi Eylül’de, The Seed’de gerçekleşecek

Pharma Tailor Made Services (PTMS), 11-12 Eylül tarihlerinde İstanbul'da Türkiye'nin ilk Dijital Sağlık Zirvesi'ni gerçekleştiriyor.

Kapat